Doba čtení:1 m, 34 s
Poslední kus uhlí byl v Porúří vytěžen z dolu Prosper-Haniel. Foto: wikimedia commons

Vytěžením symbolického posledního kusu uhlí z dolu Prosper-Haniel u obce Bottrop nedaleko Essenu a Duisburgu skončilo 21. listopadu 2018 dobývání této cenné suroviny v západoněmeckém Porúří. Země se tak rozloučila po dvou staletích s érou, během které porúrské uhlí výrazně pomohlo vytvořit německou průmyslovou tradici.

Porúří, hustě obydlená oblast v nejlidnatější spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, bylo od začátku 19. století klíčovým průmyslovým centrem nejen Německa, ale i Evropy. Dařilo se zde ocelářství, výrobě zbraní, strojírenství a samozřejmě těžbě černého uhlí. V 50. letech oblast patřila k nejbohatším regionům země, ovšem za cenu stále větší závislosti na těžbě. Vrcholem byl rok 1957, kdy se na povrch dostalo 123 milionů tun této suroviny a v oboru pracovalo téměř 400 000 lidí.

Brusel Němcům schválil miliardy pro RWE za zavření elektráren

Na konci 50. let minulého století ale začal postupný úpadek. Ve Spolkové republice se stále více šířilo používání ropy a topných olejů, navíc stoupala konkurence z Austrálie nebo Kanady, kde se černé uhlí těžilo výrazně levněji. V roce 1977 už v tehdejším západním Německu pracovalo jen 100.000 horníků, o dvacet let později jejich počet klesl na 38 000. Poslední dva doly, které se před rokem uzavřely, zaměstnávaly 3500 lidí. Zhruba třetina z nich zůstala na likvidaci těžby.

Plán ukončení těžby černého uhlí schválila německá vláda v roce 2007, nyní se země chystá na uzavření uhelných elektráren, které by mělo přijít do roku 2030. Pro černouhelné se dnes palivo dováží, hnědouhelné spalují lignit těžený ve východních i západních spolkových zemích. Uhlí přes změny z posledních let zůstává důležitou součástí německého energetického mixu. Podle německého statistického úřadu v roce 2022 představovalo uhlí třetinu elektrické energie vyrobené v Německu. Jednalo se tak o nejvýznamnější zdroj elektrické energie v loňském roce.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa