Před rokem ČEZ zavřel elektrárnu Mělník III

Elektrárna Mělník III byla uvedena do trvalého provozu v roce 1981. Až do zprovoznění nového zdroje v Ledvicích byla největším uhelným blokem v Česku. Foto: ČEZ

Před rokem, 17. srpna 2021, společnost ČEZ odstavila jeden z největších uhelných bloků v Česku, elektrárnu Mělník III s instalovaným výkonem 500 MW. Stalo se tak po 40 letech spolehlivého provozu a v souladu s dekarbonizačními závazky energetické skupiny ČEZ.

Elektrárna Mělník III byla uvedena do trvalého provozu v roce 1981. Až do zprovoznění nového zdroje v Ledvicích byla největším uhelným blokem v Česku. V letech 1994 až 1998 prošel blok výraznou modernizací s cílem prodloužit jeho životnost a dočkal se odsíření.

Nemocnice se bojí omezování vytápění

Elekrárna Mělník (EMĚ) se původně skládala ze tří technologických celků EMĚ I, EMĚ II, EMĚ III, vybudovaných postupně v rozmezí konců šedesátých a sedmdesátých let jako komplex kondenzačních elektráren spalujících hnědé uhlí dopravované vlaky ze severočeských a západočeských dolů. V současnosti činí instalovaný výkon bloků v Mělníku 4 x 60 MW (EMĚ I) a 2 x 110 MW (EM2 II). Elektrárna Mělník kromě elektrického proudu vyrábí také teplo, kterým zásobuje Prahu, Mělník, Neratovice a další obce v okolí.

ČEZ se v poslední době zbavil i dalších uhelných zdrojů. Předloni v červnu uzavřel elektrárnu Prunéřov 1 a na konci roku 2019 nevyužil opci zůstat nadále majitelem hnědouhelné elektrárny Počerady, kterou tak za 2,5 miliardy korun získala firma Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Převzala ji od začátku loňského roku.