Předvolební dusno v černouhelném kraji

Miroslav Novák hejtman Moravskoslezského kraje

Hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák vyhrál soud nad ministrem financí Andrejem Babišem. Ten se mu musí omluvit za své výroky. Foto: Moravskoslezský kraj

I v Moravskoslezském kraji vrcholí kampaň před krajskými volbami. Favoritem je ČSSD, jejíž kandidátku vede stávající hejtman Miroslav Novák, který v tomto týdnu vyhrál soud nad ministrem financí Andrejem Babišem.

Soud uložil Babišovi, aby se omluvil moravskoslezskému hejtmanovi Novákovi za televizní výrok, v němž označil přípravu průmyslové zóny v Karviné za Novákův „kšeft“ a „tunel“. Babiš má také Novákovi zaplatit odškodné ve výši 100 000 korun.  „Výrazy tunel a kšeft byly jednoznačně skutkovými tvrzeními. Šlo o dehonestující výroky,“ konstatovala soudkyně Okresního soudu Praha-západ Simona Kačerová.

Čtěte také:
Permoník slaví na zámku i v kostele
Na jihu Moravy budou opět kotlíkové dotace

Jsem rád, že rozhodnutí soudu potvrdilo můj požadavek, že v rámci politického boje a politické kultury nesmějí ani vysocí ústavní činitelé používat výroky, které soupeře dehonestují a nezakládají se na pravdě. Takže rozhodnutí mě potěšilo,“ řekl Novák, který u soudu poukázal na to, že výroky dostaly pod velký tlak nejen jeho samého, ale i jeho rodinu včetně nezletilé dcery. Podle hejtmana Babiš útočil v osobní rovině, jež neměla nic společného s rovinou politickou a profesní. Vicepremiérovi prý ve skutečnosti vadí, že mu Novák odporoval na jednání vlády, které se týkalo odchodů horníků do důchodu. Hejtman rovněž připomněl, že rozsudek není pravomocný a očekává, že spor bude dále pokračovat. Babiš, který k soudu nedorazil, se omluvit nehodlá. Už oznámil, že se proti rozsudku odvolá.

K verdiktu Novákovi poblahopřál premiér Bohuslav Sobotka. „Gratulace hejtmanovi Novákovi k jasnému rozsudku soudu a také k tomu, že se nenechal zastrašit hnojometem A. Babiše a trval na spravedlnosti,“ uvedl Sobotka na svém twitterovém účtu.

Ohledně karvinské průmyslové zóny Nad Barborou Babiš kritizoval to, že by měl stát kvůli jejímu vybudování vykoupit pozemky od miliardáře Zdeňka Bakaly. Zástupci kraje kritiku odmítli s tím, že na Karvinsku není podobná strategická plocha, která by byla dobře dostupná z měst s vysokou nezaměstnaností. Novák navíc poukázal na to, že Babiš loni v červenci pro průmyslovou zónu sám hlasoval na schůzi vlády.

Kandidát ANO v potížích

Za Babišovo hnutí ANO kandiduje na hejtmana Moravskoslezského kraje rektor Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák. Toho však určitě netěší informace, které v posledních dnech vypluly na povrch.

Na školu si totiž stěžovali někteří zaměstnanci kvůli šikaně na pracovišti. Na základě provedené kontroly Inspekce práce a zjištěných porušení bylo s univerzitou vedeno správní řízení, jejímž výsledkem bylo uložení pokuty ve výši 75 tisíc korun za spáchání dvou správních deliktů. Jednalo se o porušení povinnosti zaměstnavatele se zaměstnancem uzavřít dohodu o provedení práce v písemné formě a porušení spočívající v nezajištění nerovného zacházení se všemi zaměstnanci.

Vondrákem řízená univerzita měla opakovaně potíže i s projekty financovanými z evropských dotací. Zejména kvůli opakovaným pochybením ve veřejných zakázkách byla škole pozastavena řada plateb a uloženy milionové sankce. Například při výstavbě Výzkumného centra IT dostala škola pokutu ve výši 6,2 milionu korun, při nákupu superpočítače 4,5 milionu.   

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se baví bagry po práci
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje