Doba čtení:1 m, 12 s
Coahuila je hlavní mexický region těžby uhlí. Zdroj: wikipedia.org

Po úterní nehodě v uhelném dole v mexickém státě Coahuila zahynuli dva pracovníci, uvedlo mexické ministerstvo práce. Příčinu nehody neupřesnilo.

Další dva dělníci byli později zachráněni, dodalo ministerstvo ve svém prohlášení. Uvedlo, že důlní společnost Minera Fuga byla při srpnové inspekci označena za problémovou z hlediska bezpečnosti.

Coahuila je hlavní mexický region těžby uhlí. V minulých letech se tam stalo několik incidentů, při nichž horníci zemřeli.

Jižní soused Spojených států se před nedávnem rozhodl pro obrat v energetické politice. Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador slíbil, že obnoví uhelný průmysl v zemi, kde žije téměř 130 milionů lidí. Nařídil těžbu i malým uhelným dolům, které jsou nechvalně proslulé svou nebezpečností.

V Kataru zkoumají možnost těžby lithia z mořské vody

V menších uhelných dolech se těží často velmi zastaralými až primitivními metodami bez dodržování bezpečnostních standardů práce pro horníky. V těchto dolech neexistují žádné nouzové východy nebo pomocné šachty, ze kterých by šlo horníky zachránit. Vzduch je do těchto primitivních šachet nasáván jen plastovými hadicemi. Horníci pracují jen za dvě stě dolarů týdně a nemají žádné oficiální pracovní smlouvy.

Už v roce 2012 se přitom mexičtí zákonodárci pokoušeli zakázat provoz těchto malých dolů s úzkými šachtami, jedná se ale o citlivé politické téma v mexických státech na severu. V současnosti má tato „domácí“ těžba zelenou i na federální úrovni.