Doba čtení:1 m, 4 s
Ilustrační foto: BMA

Světový uhelný sektor zažívá těžké časy. Jedenácti největším globálním těžařům uhlí hrozí kvůli poklesům cen až 15 procent ztráty v příjmech. To je až deset miliard dolarů, v přepočtu zhruba 254 miliard korun. Uvedla to britská nezávislá společnost CDP, která radí institucionálním investorům.

Podle CDP hrozí riziko ztráty příjmů kvůli poklesu ceny uhlí, které může vyvolat nadcházející summit OSN o změnách klimatu, který se uskuteční příští týden v Paříži, napsal server Patria.cz.

Čtěte také:
Americký uhelný sektor krvácí
Co způsobí Obamův zelený plán?

Na summitu se má sejít 137 zástupců zemí, včetně amerického prezidenta Baracka Obamy či čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Dvoutýdenní akce se má ale účastnit až 40 tisíc delegátů, včetně podnikatelů a celebrit, mezi kterými má být i herec Leonardo DiCaprio či šéf společnosti Apple Tim Cook.

CDP zkoumala připravenost těžařů uhlí na „nízko uhelnou“ éru a konstatovala, že většina ze sledovaných jedenácti globálních firem je na to vcelku připravena. Podle studie dopadly v hodnocení nejlépe firmy Vale a BHP Billiton. Naopak mezi „propadlíky“ se umístil největší vývozce elektrárenského uhlí – komoditní gigant Glencore.

Mohlo by vás zajímat:
Druhý největší americký těžař zbankrotoval
Glencore: S uhlím je to horší, než se myslelo
Šéf Glencore: Uhlí bude záchranou pro chudé