Připraví polský důl české obce o vodu?

Fotot: wikipedia.com

Fotot: wikipedia.com

Obce na Liberecku se obávají nedostatku pitné vody kvůli rozšíření hnědouhelného polského dolu Turów. V nejhorším případě bude nutné přivést vodu z náhradních zdrojů, konkrétně z Josefova dolu a Smědavy, což by údajně vyšlo na více než 2,5 miliardy korun.

Hnědouhelný důl u polské Bogatyně zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam chce těžit až do roku 2044. Důl by se měl rozšířit podél silnice z německé Žitavy do Bogatyně. Je to jen 300 metrů od nejbližšího obydleného českého území v Uhelné na Hrádecku.

Čtěte také:
Nová polská vláda se jasně postavila za uhlí
Polský prezident odmítá Kjótský protokol

„Nikdo neodčerpá tolik vody z podloží jako důl Turów,“ řekl Českému rozhlasu starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Podle informací EIA z dolu v roce 2013 odčerpali téměř 16 milionů metrů krychlových vody, kterou po přečištění vypouštějí do řek. Roční spotřeba vody v celém Libereckém kraji byla v témže roce podle informací Českého statistického úřadu 19 milionů krychlových metrů.

Pokud se nezdaří dohoda s polskou společností, aby utlumila těžbu či již dále neprohlubovala důl, bude nutné investovat do náhradních zdrojů vody. V tuto chvíli se tento scénář jeví jako nejpravděpodobnější. Liberecký kraj bude v tom případě požadovat, aby celý projekt zaplatila polská strana, případně český stát.

„Podle toho, jak to probíhá na polské straně, budeme spíš hledat cestu, jak donutit polské partnery k tomu, aby kompenzace zaplatili. Pokud je nezaplatí polská strana, měl by to zaplatit český stát. Na území, kde se důl má rozšířit, polská strana investovala do nového bloku v elektrárně, který má fungovat do roku 2050. Všichni jsme realisti, takže nevěříme, že by polská strana přestala těžit dřív, než z té země všechno vydoluje,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN). O těžbě na společných hranicích spolu v nejbližší době budou jednat český a polský ministr životního prostředí.

Čtěte také:
Vydrží největší těžař uhlí v EU do jara?
Visegrádská skupina uhlí chce
Poláci za pololetí vytěžili 34 milionů tun uhlí