Příspěvek po tři léta pro propuštěné z OKD

horníci-okd_compressed

Propuštění zaměstnanci OKD dostanou 7000, respektive 8000 korun měsíčně po tři roky, pokud odpracovali aspoň 15 let. Foto: OKD

Vláda schválila příspěvek pro propouštěné zaměstnance OKD. Ti, kteří odejdou jinam, dostanou 7000, respektive 8000 korun měsíčně po tři roky, pokud odpracovali aspoň 15 let. Informoval o tom v průběhu zasedání vlády ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Ačkoli jeho návrh příspěvku ke zmírnění sociálních dopadů kvůli útlumu těžby kritizoval ministr financí Andrej Babiš (ANO), nakonec byla podle Mládka vláda jednomyslně pro. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je to důležitý krok v pomoci lidem i regionu.

Čtěte také:
Pelikán stáhl Lex OKD
Lee Louda chystá výzvu pro OKD

Spor vedl Babiš o to, kdo přesně má příspěvky dostat. Předkládaný návrh MPO počítal s tím, že příspěvky ke zmírnění dopadů útlumu těžby by od státu měli dostávat nejen propuštění horníci a další pracovníci OKD, ale i desítky dalších firem. Ministerstvo financí dříve uvedlo, že s návrhem nesouhlasí. Podle něj by se měly využít nynější dávky a neměly by se zvedat výdaje rozpočtu. Babiš dnes uvedl, že návrh MPO je příliš široký. Nesouhlasí například s tím, aby příspěvky dostávali horníci z povrchových dolů.

Pokud se jedná o OKD, tak doufám, že i ministr Babiš ruku pro příspěvek zvedne. Vláda slíbila, že se bude zabývat hlavně situací v okrese Karviná, kde bude situace nejhorší,” uvedl po mimořádném jednání předsednictva tripartity ke sporu dnes ráno odborář Jan Sábel.

Podobné nařízení o příspěvcích vydala vláda před 15 lety při útlumu hnědouhelného hornictví. Tehdy se dávka 5280 korun vyplácela maximálně 30 měsíců.

Mohlo by vás zajímat:
Brousí si Babiš zuby na OKD?
Práce pro horníky nebude, bojí se lidé
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo