Privatizace OKD se vrací k soudu

Foto: morgueFile.com

Skončí někdo za privatizaci OKD za mřížemi? Foto: morgueFile.com

Výslechem zástupce Fondu národního majetku a jednoho z obžalovaných dnes bude pokračovat soud v kauze privatizace OKD z roku 2004, při které podle obžaloby vznikla státu škoda nejméně 5,7 miliardy korun.

Tři muži vinění ze závažných chyb při privatizaci obžalobu odmítají. Hájí se mimo jiné tím, že prodejní cena státního podílu neměla vzejít ze znaleckého posudku, cena se podle nich také domlouvala na vládní úrovni.

Čtěte také:
Kauza převodu hornických bytů pokračuje
Válka miliardářů pokračuje

V kauze figuruje znalec Rudolf Doucha, jehož obžaloba viní z hrubého zkreslení posudku, podle kterého byl před 11 lety prodán státní podíl v těžební firmě OKD. Před soudem stanuli také dva bývalí místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek, kteří měli privatizaci na starosti. Podle obžaloby jim muselo být jasné, že prodejní cena OKD vychází z nesprávných závěrů znaleckého posudku, který si nechal fond vypracovat.

Prodej akcií v roce 2004 schválila vláda Stanislava Grosse, v níž byl ministrem financí současný premiér Bohuslav Sobotka (oba ČSSD). Fond národního majetku státní podíl prodal za 4,1 miliardy korun skupině Karbon Invest. Podle státního zástupce však byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy korun. Způsobená škoda 5,7 miliardy korun je tak podle žalobce rozdílem těchto částek.

Mohlo by vás zajímat:
Čína vyhlásila boj emisím CO2
100 tisíc čínských horníků jde na dlažbu
Čína pálí víc uhlí než zbytek světa