Pro NWR bude klíčová hotovost a ceny uhlí

Doba čtení:1 m, 53 s

Ilustrační foto: NWR

O budoucnosti těžební společnosti New World Resources (NWR), která zítra zveřejní hospodářské výsledky za letošní 3. čtvrtletí, napoví vývoj hotovostních toků. Podle analytika J&T Banky Bohumila Trampoty bude důležitá i cena koksovatelného uhlí na příští rok.

„Po velkém odlivu hotovosti v letošním prvním čtvrtletí očekáváme, že stejně jako v druhém, tak i ve třetím čtvrtletí vygeneruje NWR hotovost. Na konci roku by podle plánů společnosti mělo být na účtech stejně jako na konci loňského roku, tedy 128 milionů eur,“ uvedl Trampota, který připomněl, že NWR letos v lednu oznámila cenu pro 74 procent koksovatelného uhlí na úrovni 93 EUR/t. Od začátku roku ale cena klesla ze 110 dolarů za tunu na 80 dolarů za tunu. „Pokud by cena koksovatelného uhlí NWR v příštím roce klesla z úrovně 2015, očekáváme, že dojde k nějaké korporátní události. Současné tržní prostředí je pro společnost velmi nejisté,“ vysvětlil analytik.

Čtěte také:
NWR hrozí bankrot
Analytici: Nízké ceny uhlí dál drtí NWR

Podobně situaci vidí i analytik firmy Cyrrus Marek Hatlapatka. „Při mírně vyšší průměrné prodejní ceně koksovatelného uhlí ve srovnání se stejným obdobím loňského roku a nižších provozních nákladech by firma měla dosáhnout lehce pozitivní úrovně zisku před odpisy, úroky a zdaněním (EBITDA). Očekávám čistou ztrátu ve výši kolem deset milionů eur,“ uvedl Hatlapatka, který rovněž varuje před poklesem cen. V příštím roce se totiž situace podle něj začne s velkou pravděpodobností opět zhoršovat. Aktuální ceny uhlí na světových trzích nevěstí pro NWR moc dobrého. Ceny energetického uhlí jsou na mnohaletých minimech a ve srovnání se začátkem letošního roku jsou o 30 procent níže.

O něco optimističtější je analytik BH Securities Petr Hlinomaz. „Na straně lepšího vývoje by mohly stát o něco lepší objemy čtvrtletní produkce a prodeje NWR. Jde však jen o objemy, které jsou stále zhruba čtvrtinu pod linií, která by měla směřovat k ročním plánům společnosti,“ dodal.

Ratingová agentura Standard & Poor’s minulý týden uvedla, že NWR, která je majitelkou černouhelné firmy OKD, může do roka zbankrotovat. Agentura snížila rating firmy. Důvodem jsou klesající ceny uhlí a zhoršování likvidity.

Mohlo by vás zajímat:
Bakala skončí v představenstvu NWR
NWR v pololetí vydělala 351 milionů korun
Miliardář Krúpa chce vydělat na NWR