Prodej Vattenfallu se blíží, otazníky zůstávají

Zvedne se zítra mlha kolem prodeje Vattenfallu? Foto: wikipedia.com

Zvedne se zítra mlha kolem prodeje Vattenfallu? Foto: wikipedia.com

Zítra vyprší lhůta pro podání nabídek na odkup německých hnědouhelných aktiv Vattenfallu. Stále přitom není ani zdaleka jasno, kdo by se mohl stát novým vlastníkem. Ve hře jsou stále i tři české firmy.

Jedinou společností, která doposud potvrdila, že podá závaznou nabídku, je Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal spojené se jménem miliardáře Pavla Tykače. Další zájemci, kterými jsou ČEZ a Křetínského EPH, který jde do tendru společně s Kellnerovou PPF, zatím stále mlčí. Z tendru nejspíš vycouvá německá společnost Steag, která je ve vlastnictví sedmi západoněmeckých měst, z nichž čtyři se vyslovila proti vstupu do východoněmeckých hnědouhelných revírů. I proto se objevují scénáře, že hnědouhelné doly a tepelné a vodní elektrárny převezme nadace či speciálně vytvořený fond. Podle serveru E15.cz má ale silného přímluvce i EPH.

Čtěte také:
Vršanská uhelná podá nabídku na Vattenfall
Koupí vůbec někdo vattenfall?

Podle německé rozhlasové a televizní společnosti RBB se rýsuje alternativa, že by aktiva Vattenfallu, která živí přes osm tisíc lidí, převzala speciálně vytvořená nadace. S podobnou myšlenkou přišel i šéf německých hornických odborů a člen dozorčí rady Steagu Michael Vassiliadis. Podle odboráře, který má blízko k sociálnědemokratickému ministru hospodářství Sigmaru Gabrielovi, by se aktiva převedla na soukromý fond, do kterého by plynuly zisky z těžby a výroby elektřiny. Z nastřádaných peněz by se financoval postupný útlum. Podobný scénář naznačují i informace deníku Handelsblatt. Podle nich s modelem nadace nebo speciálního fondu pracuje také Vattenfall. Není přitom vyloučené zapojení Steagu jako manažera takové instituce.

Eso z rukávu však vytáhla i společnost EPH, za kterou se veřejně přimluvil sasko-anhaltský premiér za CDU Reiner Haseloff. Podle něj ve prospěch EPH hovoří fakt, že už ve východním Německu vlastní hnědouhelné doly Mibrag. Prý by se s Čechy dohodl na společném řešení postupné restrukturalizace hnědouhelných revírů.

Mohlo by vás zajímat:
U Vattenfallu nejde o uhlí, ale o elektrárny
Prodává Vattenfall zlatý důl nebo černou díru?
Ztratil ČEZ zájem o Vattenfall?