Prolomte limity, říká Falbr

Doba čtení:1 m, 19 s
Bývalý europoslanec Richard Falbr. Foto: commons wikimedia org

Bývalý europoslanec Richard Falbr. Foto: commons wikimedia org

Předseda Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje Richard Falbr v rozhovoru pro server iUHLI.cz říká, že je jednoznačně pro prolomení limitů těžby hnědého uhlí v Ústeckém kraji. Obsáhlý rozhovor s bývalým odborovým předákem a europoslancem najdete na našem serveru už zítra.

Falbr doufá, že vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) si důležitost těžby uhlí za limity uvědomí. Zmínil krizi v černouhelné firmě OKD, kdy ministr financí Andrej Babiš (ANO) plán na záchranu firmy nejdřív kritizoval, a pak přišel jako zachránce a nasypal do OKD peníze. „Mám dojem, že on udělá to samé v případě prolomení limitů,“ míní dlouholetý šéf ČMKOS Falbr. „Fandím majitelům bývalé Mostecké uhelné společnosti (MUS), oni to na rozdíl od jiných privatizátorů nezašantročili a udržují zaměstnanost a těžbu,“ dodal.

Bývalý europoslanec souhlasí s tím, co říká prezident Miloš Zeman. Tedy že uhlí je naše jediné bohatství, které máme v podzemí, stejně se někdy vytěží. Připomíná také význam Ústeckého kraje, který dodává elektřinu, teplo a pro republiku toho dělá spoustu.

„Pokud jde o jádro, tak jsem pro. Tady není Fukušima, žádné zemětřesení. Nehledě na to, že státy jako Francie stojí na jádru“ upozornil muž, který býval přezdíván táta odborářů.

Naopak na alternativní zdroje Falbr nevěří. „Větrníky mi přijdou jako atentát na krajinu. Biomase vůbec nevěřím. Věřím samozřejmě na plyn, na naftu, ale to bychom byli závislí na místech, na kterých nechceme být závislí. Uhlí a uran je naše jediné přírodní bohatství. Vůbec nevěřím společné energetické politice EU,“ poznamenal s tím, že v EU začal převládat egoismus.