Doba čtení:2 m, 32 s
Výše státního příspěvku má pro všechny propuštěné zaměstnance OKD, kteří nepracují pod povrchem, klesnout ze 7 tisíc na 5 300 korun. Ilustrační foto: iUHLI

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chce snížit státní příspěvek těm zaměstnancům černouhelné společnosti OKD, kteří budou v nadcházejících letech propuštěni a nepracují pod zemským povrchem. Jeho výše má klesnout ze 7000 na 5300 korun měsíčně.

Podpora k překlenutí dopadů útlumu těžby se bude i nadále vyplácet tři měsíce až pět let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka. Horníci, kteří pracují pod zemí, mají i nadále dostávat 8000 korun měsíčně. Vyplývá to z návrhu novely vládního nařízení, který je nyní v meziresortním připomínkovém řízení. Náklady státu s propouštěním ve firmě podle něj mají od letoška do roku 2031 činit až 820 milionů korun.

Čtěte také:
OKD v době pandemie koronaviru
Bakala nenechal v OKD peníze na rekultivace

Pomoc propuštěným zaměstnancům OKD schválila vláda ČSSD, ANO a lidovců premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v roce 2016. Firma tehdy na sebe podala insolvenční návrh, jejím majitelem se posléze v roce 2018 stal prostřednictvím podniku Prisko stát. Společnost je jediným producentem černého uhlí v Česku, i s pracovníky dodavatelských firem nyní v dolech na Karvinsku pracuje zhruba 8400 lidí. MPO v aktuálním dokumentu uvádí, že na základě vládního nařízení z května 2016 požádalo o příspěvek celkem 1340 žadatelů, kterým bylo do začátku letošního roku vyplaceno 236,4 milionu korun.

Poslední žádost byla podána v květnu 2018, protože nařízení se vztahovalo na podnik v insolvenci. Vzhledem k tomu, že některým zaměstnancům je příspěvek vyplácen několik let, zbývá ještě podle MPO část peněz vyplatit – zhruba 52 milionů korun. Lidí, kteří už mají příspěvek ve výši 7000 Kč odsouhlasený a dostávají ho, se navrhovaná změna nedotkne, uvedlo ministerstvo. „Důvodem je skutečnost, že není vhodné ani žádoucí výši příspěvku v průběhu jeho vyplácení měnit,“ píše v předkládací zprávě materiálu resort.

Sobotkova vláda schválila na podzim 2016 těsnou většinou také kompenzace pro propuštěné horníky z dalších firem v Česku. Výplata kompenzací se týká mimo jiné pracovníků hnědouhelného dolu ČSA nebo zaměstnanců uranových dolů v Dolní Rožínce. Jejich propuštění zaměstnanci pracující na povrchu mají na základě tehdejšího rozhodnutí nárok na 5300 Kč měsíčně, tedy na stejnou částku, kterou nyní navrhuje MPO také pro zaměstnance OKD, kteří nepracují pod zemským povrchem. V rámci tohoto nařízení byl podle předkládací zprávy aktuálního materiálu příspěvek do začátku letošního roku přiznán 391 žadatelům, kterým bylo vyplaceno 34,6 milionu korun a zhruba 8,3 milionu korun zbývá ještě vyplatit.

V aktuálním návrhu novely vládního nařízení z května 2016 MPO dále uvádí, že dopad snižování těžby vyplývající z útlumu činnosti se v letech 2020 až 2026 v OKD projeví úbytkem téměř 6300 pracovních míst. Více než třetina z nich, kolem 2500 lidí, podle ministerstva budou tvořit přirozené odchody (starobní důchod a fluktuace zaměstnanců). Novelizované nařízení vlády by se tak podle něj mohlo do roku 2031 týkat přes 3700 propuštěných osob.

Mohlo by vás zajímat:
Technika na baterky má začít pomáhat v hlubině
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Rypadlo dokráčelo do cíle

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa