Technika na baterky má začít pomáhat v hlubině

scopco2_compressed

Scooptram ST7 Battery je první elektrickou vlaštovkou mezi těžkými stroji. Foto: atlascopco.com.au

Řekne-li se, že je něco na baterky, obvykle nejde o pozitivní názor. Přitom právě stroje na baterie mají pomoci k tomu, aby hlubinná těžba byla čistější a bezpečnější.

Výrobce dopravních strojů Atlas Copco totiž právě přichází s prvním ze svých strojů na baterie, určeným pro hlubinnou těžbu.  Scooptram ST7 Battery má splňovat i ta nejpřísnější kritéria jak v oblasti životního prostředí, tak bezpečnosti.

Čtěte také:
NOEN staví unikátní rýpadlo pro Bulhary
Severočeské doly koupí nové rypadlo za miliardy

Až doposud platilo, že stroje, využívané pro těžbu v hlubinných dolech, byly poháněné dieselovými motory. Ty ale produkují emise a těžební firmy musí investovat spoustu peněz do větracích systémů.  Další zařízení jsou poháněná elektřinou, ale tu je zase ke strojům zapotřebí nějak přivést a ty pak mohou mít omezený operační prostor.

scopco1_compressed

Foto: atlascopco.com.au

Scooptram ST7 Battery všechny tyto problémy řeší. Dokonce i několik nakladačů najednou se dá ovládat na dálku z bezpečí operačního střediska. „Nakladače a nákladní vozy spotřebují  80 procent nafty pod zemí. Přitom právě nakladače pracují nejčastěji v koncových částech dolů, kde je odvětrávání nejsložitější. Proto, abychom pomohli společnostem zlepšit pracovní prostředí a snížit náklady na odvětrávání, přišli jsme s nakladačem na baterie, který je prvním produktem svého druhu,“  říká Lars Senf, viceprezident pro marketing  divize hlubinného dobývání společnosti Atlas Copco.

Práce na vývoji stroje ale mohly být zahájeny až poté, co došlo k pokroku ve vývoji baterií, které se dají využít i pro velmi těžkou techniku. Scooptram ST7 Battery má být jen první vlaštovkou mezi těžkými stroji, které pomáhají při hlubinném dobývání. Do budoucna se předpokládá, že se jejich škála rozšíří třeba i na nákladní automobily nebo vrtací soupravy.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech