Protikorupční policie obvinila Alenu Vitáskovou

Doba čtení:1 m, 32 s

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Foto: iUHLI.cz

Protikorupční policie obvinila šéfku Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou z porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby kvůli jmenování někdejší Nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké do funkce místopředsedkyně ERÚ. Informoval o tom mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. ERÚ považuje obvinění za účelové a vykonstruované. Uvedl server Novinky.cz.

Vitásková svým rozhodnutím podle vyšetřovatelů porušila energetický zákon a je stíhána na svobodě. Vesecká totiž podle policie „nesplňuje zákonem stanovenou podmínku pro výkon funkce místopředsedkyně ERÚ – uloženou povinnost mít nejméně sedm let praxe v oboru energetiky a z toho tři roky v řídicí nebo vedoucí funkci”.

Do nově vytvořené funkce ji Vitásková jmenovala loni v listopadu. Policisté vyčíslili škodu vzniklou vyplácením mzdy a povinnými odvody na více než milion korun.

Čtěte také: ERÚ se kvůli razii obrátí na Ústavní soud

„Je to pomsta státního zástupce za to, že jsme na něho podali ústavní stížnost. V té jsme minulý týden vysvětlili, že při jmenování kohokoliv do funkce nemohlo jít o trestný čin. Paní místopředsedkyně Vesecká byla do úřadu jmenována v souladu se zákonem, nikdo nikdy oficiálně její jmenování nezpochybnil,“ sdělil serveru iUHLI.cz mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Dodal, že poté na základě trestního oznámení policisté protiprávně vnikli do prostor ERÚ a odnesli si jmenovací dekret paní Vesecké. „Nyní se snaží pan státní zástupce a jemu podřízení vyšetřovatelé zachránit svou tvář tím, že pokračují ve svých nesmyslných vývodech. Proti zahájení trestního stíhání podá paní předsedkyně stížnost, další kroky budeme zvažovat,“ dodal mluvčí ERÚ.

Policisté v sídle  úřadu zasahovali koncem května. Měli se údajně zajímat právě o jmenovací dekret Vesecké. Policie tehdy důvody zásahu nekomentovala. ERÚ označil postup policie za neadekvátní.

Mohlo by vás zajímat:
ERÚ bude vazalem ministerstva
Vitásková varuje před energetickým Babišem
Vystřídá Borovec Vitáskovou?