Prouza se ministrem průmyslu nestane

Tomáš Prouza foto vlada-cz_compressed

Tomáš Prouza zastával pozici státního tajemníka pro evropské záležitosti při Úřadu vlády, od loňského roku i post koordinátora digitální agendy. Foto: vlada.cz

Tomáš Prouza opustí na konci března post náměstka na Úřadu vlády. Nástupcem Jana Mládka na pozici ministra průmyslu a obchodu se ale nestane. Pracovat bude v soukromém sektoru.

Prouza rezignaci již předal premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Od 1. dubna v sekci pro evropské záležitosti jej dočasně vystřídá Jan Král. Nový náměstek vzejde z výběrového řízení.

Čtěte také:
Co znamená Mládkův konec pro energetiku?
Kdo nahradí Mládka?

„Na konci minulého roku jsem dostal nabídku ze soukromého sektoru a po delším váhání jsem se rozhodl ji přijmout. Poslední dva měsíce jsem proto činil všechny kroky potřebné k hladkému předání mé agendy,“ citoval server idnes.cz Prouzu, který od roku 2014 zastával pozici státního tajemníka pro evropské záležitosti při Úřadu vlády, od loňského roku i post koordinátora digitální agendy.

Sobotka v tiskové zprávě uvedl, že si váží práce, kterou Prouza na Úřadu vlády odvedl. „Má velký podíl na tom, že se splnil jeden z mých hlavních cílů – vést proevropskou vládu, která chce a umí ovlivňovat to, jakým směrem se Evropská unie ubírá,“ řekl premiér.

Především bych se zeptal, zda pan Prouza vůbec něco ví o českém průmyslu.

Prouza patřil podle médií ke kandidátům na uvolněné místo ministra průmyslu a obchodu. Dosavadního šéfa resortu Mládka Sobotka odvolal zejména kvůli přístupu k mobilním operátorům

Byť premiér veřejně nepotvrdil, že s Prouzou na tento post počítá, prezident Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček tajemníkovy kompetence vést tento resort zpochybňovali. „Především bych se zeptal, zda pan Prouza vůbec něco ví o českém průmyslu,“ řekl například Zeman 21. února

Kromě něj se v souvislosti s obsazením ministerského postu mluvilo také o Milanu Urbanovi, který resortu průmyslu už šéfoval v letech 2003 až 2006, nebo Mládkovu náměstkovi Jiřím Havlíčkovi. Ministerstvo dočasně vede Sobotka.

Mohlo by vás zajímat:
„Big Muskie“ – největší chodící bagr
TOP 10 těžebních gigantů podle tržeb
VIDEO: Ukradený dampr dojel až na náměstí