Doba čtení:2 m, 10 s
Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Foto: Tomáš Prouza

Klíčovými tématy české energetiky jsou možná stavba nových jaderných bloků a ústup od spalování uhlí. Plány na rozvoj jaderné energetiky zároveň vyvolávají nejvíce nejistot. Vyplývá to z každoročního průzkumu Světového energetické rady mezi manažery a odborníky na energetiku z jednotlivých zemí. Průzkum World Energy Issues Monitor obsahuje hodnocení energetického prostředí v 58 státech světa.

Spolupracujeme se Světovou energetickou radou a loni na podzim jsme jí zprostředkovali kontakt s předními českými odborníky na energetiku, kteří se do průzkumu zapojili. Jejich názory se tak promítly také do výčtu celosvětových energetických témat, nejistot a priorit,” řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Čtěte také:
Uhelná komise připraví 3 cesty útlumu
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Mezi globálními energetickými tématy podle něj dominují investice do obnovitelných zdrojů, zvyšování energetické účinnosti a rozvoje zkapalněného zemního plynu – LNG. “Důraz je rovněž kladen na regionální integraci jako na žádoucí prostředek vedoucí ke zvýšení energetické bezpečnosti,” dodal Prouza.

V hodnocení české energetiky pak respondenti zmiňovali, kromě možného rozvoje jaderné a útlumu uhelné energetiky, také možný růst energetické závislosti na Rusku, nepředvídatelný vývoj světových cen komodit a nesoudržnost energetické politiky EU. Pozitivně naopak vnímají snahu státu více podporovat investice do zvyšování energetické účinnosti, vzdělávání a kvality života ve městech při zachování důrazu na ochranu životního prostředí.

Světová energetická rada je akreditovaná OSN jako celosvětový energetický orgán. Je největší celosvětovou oborovou organizací s více než 3000 členskými organizacemi z více než 90 zemí, které reprezentují celé energické spektrum. Patří mezi ně vlády, soukromé a státní firmy, akademické organizace, nevládní organizace a další zainteresované objekty v energetice. Byla založena v roce 1923 v Londýně. Průzkum World Energy Issues Monitor pomáhá od roku 2009 definovat světovou energetickou agendu a její vývoj v čase.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v polovině února přímo v jaderné elektrárně v Dukovanech uvedl, že dohoda mezi vládou a firmou ČEZ o stavbě nového bloku elektrárny bude zveřejněna do několika týdnů. Zopakoval, že by do konce roku 2022 měl být vybrán dodavatel nového bloku, stavební povolení mají úřady vydat do roku 2029 a pak má začít stavba. Hotovo má být v roce 2036.

Útlum těžby uhlí v Česku řeší takzvaná uhelná komise. Devatenáctičlenné komisi, která se schází rámcově každý měsíc, předsedají Havlíček a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). První zásadní výstupy lze podle Brabce očekávat koncem letošního roku.

Mohlo by vás zajímat:
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
V Kodani vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou