Prvního sokola okroužkovali v Ledvicích

Sokol stěhovavý je ohroženým a tudíž chráněným druhem. Foto: ČEZ

Vůbec prvním okroužkovaným sokolím mládětem na elektrárenském komínu Skupiny ČEZ, je to ledvické. Za poletování rozčilených rodičů kolem komína se ho podařilo okroužkovat ornitologovi Václavu Beranovi.

Mládě je pěkné a má se k světu. Může mu být tak pětadvacet dní. Podle stavby těla, je malé a má slabší nohy, to bude samec. Víc jich v budce není a žádné stopy po zbytcích dalších vajec.  Nebývá přitom zvykem, že by samice snesla jen jedno. Vždy bývají nejméně dvě. Ostatně vloni vyvedli ledvičtí sokoli tři mladé,“ poznamenal Beran, který zároveň k sokolí budce umístil jednu z fotopastí, na které získali ornitologové finanční grant od Nadace ČEZ.

Čtěte také:
ČEZ vyčistil budky pro sokoly
Sokoli se vrátili na elektrárny

Z budky si přitom snesl zbytky jednoho z rozcupovaných holubů. Na zachovalém křídle měl totiž zbytky narůžovělé barvy. „Musím zjistit, co to je. Takhle totiž vypadá jeden jed. Bohužel někteří lidé jím natírají schválně peří holubů a čekají, že budou pozřeni dravci, speciálně právě sokoly. Pár z komína vypadá naštěstí zdravě a stejně tak i jeho potomek,“ konstatoval ornitolog. Vzhledem k tomu, že sokol stěhovavý je ohroženým a tudíž chráněným druhem, je pochopitelné, že by se jednalo o porušení zákona, které by mohlo být i trestným činem. „Pokud to je jed, stejně ale nezjistíme, jak a kde se na křídla holuba dostal, neboť kroužek na noze neměl.

Ornitologu Beranovi zbývá ještě na severu Čech zmapovat lokality elektráren Tušimice, Prunéřov a Počerady. Na chladicí věži v Elektrárně Tušimice, kde byla v roce 2011 v rámci Skupiny ČEZ umístěna vůbec první kovová sokolí budka na technické stavbě v České republice, visí budka mimo ochoz chladící věže a je hůře dostupná. „Tušimický pár je velmi aktivní a téměř každý rok vyvádí mláďata. Letos ještě nevím, kolik jich bude. Okroužkovat je, si vzhledem k umístění budky ovšem netroufám. V jejich případě se musíme spokojit s pouhým pozorováním,“ dodal Václav Beran.

Ohledně Elektráren Prunéřov si jen povzdechl: „Zase nám hnízdění sokolů překazil raroh velký. Stejně jako vloni okupovala samice raroha budku na komínu prunéřovské dvojky. Proč, nikdo neví. Budka na komínu sousední jedničky, se přitom sokolům nezamlouvá a letos v ní hnízdí poštolky. Takže buď to sokoli zkusí nyní po odletu raroha znova, nebo opět půjde o neúspěšné zahnízdění.“

V Elektrárně Počerady zatím pravděpodobně samice stále sedí na blíže neurčeném počtu vajec. Stejně tak je tomu i v případě středočeské Elektrárny Mělník. Tam by ovšem podle Berana měla samice sedět na čtyřech vejcích! „Navíc podle fotek jsou v budce ještě další dvě vejce. O jaký jde unikát, ovšem poznáme, až sokolí pár i mladí odletí. Případně během jejich kroužkování,“ uzavřel ornitolog.

Mohlo by vás zajímat:
Když jde na pedikůru pořádný macek
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park
Obr mezi obry opět těží