Doba čtení:1 m, 56 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Rusko a povstalecké regiony v Donbasu omezily dodávku uhlí pro ukrajinské tepelné elektrárny. Jde o odvetu za energetickou blokádu Krymu. Stávající zásoby uhlí Ukrajině stačí na měsíc.

Rusko už v úterý pohrozilo, že může dodávky energetického uhlí Ukrajině pozastavit. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk se dožadoval konkrétního plánu, který by zajistil fungování energetického systému země i při nedostatku paliva. “Je jasně vidět, že dostatečné zásoby uhlí nemáme. Varoval jsem před tím už před třemi měsíci. Požaduji naléhavý plán opatření, abychom si mohli být jisti stabilním výkonem energetiky. Stát na to poskytl nezbytné zdroje, ale nestačí je utratit, musíme mít zásoby uhlí,” řekl Jaceňuk. Dodal, že už v létě byly patrné snahy Ruska připravit Ukrajinu o dodávky uhlí, protože “ruským cílem je úplná destabilizace Ukrajiny”, napsaly České noviny.

Čtěte také:
Putin chce Kyjevu utnout dodávky uhlí
Těžba uhlí na Ukrajině loni spadla o pětinu

Dodávka proudu na Krym, který je závislý z velké části na ukrajinské elektřině, se zastavila o víkendu. Protiruští aktivisté a krymští Tataři poškodili dva sloupy dálkového vedení a brání ukrajinským opravárenským četám, aby dodávku obnovily. Aktivisté požadují propuštění politických vězňů zadržovaných na okupovaném poloostrově a v Rusku.

Je jasně vidět, že dostatečné zásoby uhlí nemáme. Varoval jsem před tím už před třemi měsíci

Ukrajina ve snaze snížit závislost na povstaleckém Donbasu a na Rusku dováží uhlí z Jihoafrické republiky, které je ale i kvůli dopravě po moři podstatně dražší. Kyjev s JAR o rozšíření dodávky jedná, v prosinci by měly doplout dvě lodi s přibližně 250 tisíci tunami jihoafrického uhlí. Spolu se stávajícím milionem tun by tak zásoby měly stačit na 45 až 50 dnů, což podle něj skýtá dost času pro nalezení dlouhodobějšího řešení.

Napětí ve východní Evropě je důležité i z pohledu energetické bezpečnosti České republiky. Nedávný průzkum Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) mezi státními úředníky, politiky či experty na zahraniční politiku v ČR, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku dokonce ukázal, že otázka energetické bezpečnosti bude v příštích pěti letech důležitější než problém s uprchlíky. Česko se může opřít o spolehlivý zdroj, kterým je tuzemské hnědé uhlí, avšak zároveň neustávají politické tlaky na utlumení jeho těžby i využívání.

Mohlo by vás zajímat:
Rusko dodává Ukrajině uhlí bez platby předem
Sjednotí Rusko energetiku EU?
Lžíce bagru dle ruských tradic