Putin100: Přestaňte platit válku na Ukrajině

Banka UniCredit Gazpromu v minulých dvou letech napůjčovala 1,636 miliardy dolarů.

Desítky organizací z celého světa vyzvaly stovku bank, pojišťoven a investičních fondů v různých zemích, aby přestaly spolupracovat s ruskými energetickými firmami. Mezinárodní kampaň Putin100, vznikla v reakci na současnou situaci na Ukrajině. Právě z prodeje fosilních paliv, tedy ropy, uhlí a plynu, totiž ruský režim do velké míry financuje svou invazi na Ukrajinu.

Mezi stovkou finančních institucí podporujících ruské energetické firmy figurují i banky a pojišťovny úřadující v ČR. Mezi nejvýznamnější podporovatele operující v Česku patří pojišťovna Allianz, UniCredit Bank a Société Générale (v ČR Komerční banka). V menší míře podle něho ruský režim podporují i Raiffeisen Bank, Erste Group (Česká spořitelna) a Commerzbank (Mbank).

Allianz drží akcie a dluhopisy v ruských energetických firmách o hodnotě přesahující miliardu dolarů. UniCredit je pak druhou největší bankou spolupracující s ruskými energetickými firmami, konkrétně Gazpromu v minulých dvou letech napůjčovala 1,636 miliardy dolarů.

Kudy ven z energetické krize?

Velké banky, investoři a pojišťovny financují ruský ropný stát již mnoho let. V době, kdy dokonce největší ropné společnosti přes noc odešly z Ruska a odepsaly si tím miliardy dolarů, je finanční sektor stále pozadu. Tyto finanční instituce musí okamžitě přestat s podporou ruských ropných, plynových a uhelných firem,” uvedl koordinátor mezinárodní kampaně Insure our Future Peter Bosshard.