Doba čtení:57 s
Kontaminovanou vodu, pro jejíž uskladnění v areálu Fukušimy začíná docházet místo, bude Japonsko do oceánu vypouštět velmi postupně, a celý proces tak bude trvat 30 až 40 let. Foto: wikipedia.org

Radioaktivní vodu z těžce poškozené jaderné elektrárny Fukušima začne Japonsko do Tichého oceánu vypouštět ve čtvrtek. Podle agentur AP a Reuters to uvedl japonský premiér Fumio Kišida po jednání se členy svého kabinetu.

S plánem Tokia vypouštět radioaktivní vodu z elektrárny, kterou v roce 2011 vážně poničilo zemětřesení a cunami, v červenci vyjádřila souhlas Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), podle níž je vypouštění kontaminované vody v souladu s celosvětovými standardy a bude mít jen „zanedbatelný radiologický dopad na lidi a životní prostředí“. Plán ale kritizuje Peking.

Japonsko zkouší míchat uhlí se čpavkem

Voda se z elektrárny bude odvádět kilometrovým tunelem. Ještě předtím se pročistí, takže v ní zůstane jen radioaktivní tritium, jehož koncentrace má být ale velmi nízká. Kontaminovanou vodu, pro jejíž uskladnění v areálu Fukušimy začíná docházet místo, bude Japonsko do oceánu vypouštět velmi postupně, a celý proces tak bude trvat 30 až 40 let.