Doba čtení:1 m, 32 s
Rakouská ministryně pro energetiku a klima Leonore Gewesslerová. Foto: wikipedia.org

Rakouská vláda chce od příštího roku zakázat používání nových topidel na fosilní paliva a do roku 2025 nahradit velmi stará topidla na olej a uhlí variantami šetrnými ke klimatu. Je to součástí návrhu zákona o obnovitelných zdrojích tepla.

Ten předkládá ministryně pro energetiku a klima Leonore Gewesslerová za Zelené. Podle nového zákona by nebylo možné od roku 2023 instalovat plynová topidla v nových budovách, uvedla ministryně a dodala, že do roku 2040 Rakousko převede všechna topidla v zemi na alternativy šetrné ke klimatu, zbaví se olejových a plynových kotlů a přejde na využívání tepelných čerpadel, dálkového vytápění nebo pelet.

Zákaz nových topidel na fosilní paliva by však musely schválit nejméně dvě třetiny rakouského parlamentu, protože návrh zákona by vyžadoval změnu ústavy, poznamenal Nikolaus Kurmayer z Euractivu.

Rakousko a Lucembursko zažalují taxonomii

Rakousko se stejně jako ostatní země EU snaží co nejdříve snížit svou závislost na ruském plynu. Vláda tvrdí, že k opuštění ruského plynu by mělo dojít současně s přijetím možností vytápění z obnovitelných zdrojů. Před ruskou invazí na Ukrajinu odebíralo Rakousko přibližně 80 % zemního plynu, který spotřebovávalo, z Ruska. Od srpna tato vysoká závislost na přítocích ruského plynu klesla pod 50 %, uvedl server oilprice.com.

Ruská agresivní válka proti Ukrajině ukázala, jak zranitelné jsou naše dodávky energie. Odpovědí na to může být pouze ‚zbavit se ruského plynu‘,“ uvedla Gewesslerová. Zákonem o obnovitelných zdrojích tepla (EWG) nyní Rakousko činí další velký krok na této cestě, dodala. Při prezentaci prvotního návrhu zákona na začátku letošního roku ministryně uvedla, že vytápění v současné době představuje přibližně čtvrtinu spotřeby plynu v Rakousku.

Rakousko podpoří navrhovaný program výměny topidel tím, že do roku 2026 dá k dispozici přibližně 1,95 miliardy dolarů (2 miliardy eur), uvedla ministryně.