Rakušany vyděsil incident v Temelíně

Podle rakouské ministryně udržitelnosti a cestovního ruchu Elisabeth Köstingerové nesmí mít jaderná energie v Evropě místo. Foto: wikipedia.org Marco Riebler

V rakouském městečku Freistadt nedaleko českých hranic se koná výstava hornorakouského svazu civilní ochrany. Zájem o výstavu u místní veřejnosti výrazně stoupl po zprávě, že v jaderné elektrárně Temelín vypustili radioaktivní vodu do jiné nádrže.

Temelín je od Freistadtu vzdálen 80 kilometrů. Incident se v jaderné elektrárně stal v pátek 7. září. Technici přepustili 12 metrů krychlových slabě radioaktivní vody do jiné nádrže, než měli. Nikdo nebyl ohrožen a chyba neměla vliv na životní prostředí, uvedlo Euro.

Čtěte také:
Rakousko podalo žalobu proti jaderné elektrárně
Rakousko-Uherská válka o elektrárnu

Na výstavě, která se ve Freistadtu koná do 20. září, jsou představeny předměty, kterými má být vybavena každá domácnost v případě vyhlášení krizové situace. Radiový přijímač pro příjem zpráv rakouského rozhlasu, domácí svítilny na ruční pohon a zásoby trvanlivých potravin. Organizace civilní ochrany dodává i speciální tašku na potraviny se seznamem, co by lidé měli doma mít.

Rakousko je výrazně protijaderné. Rakušané protestují například proti dostavbě maďarské jaderné elektrárny Paks nebo britské Hinkley Point. „Jaderná energie nesmí mít v Evropě místo. Od této linie neuhneme ani o centimetr,” řekla před časem rakouská ministryně udržitelnosti a cestovního ruchuElisabeth Köstingerová.

Mohlo by vás zajímat:
Sjednotí Rusko energetiku EU?
Z polského boje o uhlí může těžit Rusko
Lžíce bagru dle ruských tradic