Řecko prodlouží provoz uhelných elektráren

Uhelné elektrárny budou smět v Řecku fungovat až do roku 2028. Podle původních plánů dvě elektrárny měly přestat fungovat do roku 2023 a jedno modernější zařízení do roku 2025. Foto: wikipedia.org

Řecko umožní prodloužení provozu svých uhelných elektráren a navýšení těžby hnědého uhlí. Oznámil to řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Podle něj se jedná o dočasné opatření, které reaguje na situaci v energetice, již ovlivňuje konflikt na Ukrajině a sankce proti Rusku. Řecko ale podle premiéra nadále počítá s naplněním svých klimatických závazků, uvedl deník Kathimerini.

Mitsotakis uvedl, že uhelné elektrárny budou smět v zemi fungovat až do roku 2028. Podle původních plánů dvě elektrárny měly přestat fungovat do roku 2023 a jedno modernější zařízení do roku 2025.

Je to dočasné opatření,“ řekl Mitsotakis při otevírání velké fotovoltaické elektrárny na severu země. Podle něj v běžných časech je provoz uhelných elektráren dražší než v případě zemního plynu. Silné navýšení cen plynu související s válkou na Ukrajině to ale podle něj změnilo.

Cena uhlí v USA přesáhla 100 dolarů za tunu

Je logické navýšit (domácí) výrobu elektřiny, a to počínaje uhlím,“ uvedl Mitsotakis. Řecká vláda umožní navýšení těžby uhlí až o 50 procent, čímž chce snížit závislost země na ruském plynu. Představitel polostátní energetické společnosti PPC řekl agentuře Reuters, že firma bude smět letos navýšit těžbu až na 15 milionů tun.

Podle Mitsotakise ale Řecko chce i nadále plnit své klimatické cíle. Atény chtějí snížit do roku 2030 své emise o 55 procent oproti roku 1990 a dosáhnout do roku 2050 takzvané uhlíkové neutrality.