Regulátor varuje před cenovým stropem na plyn

Vysoké ceny plynu jsou sice podle regulátora bolestivé pro domácnosti a podniky, ale zároveň vedly k investicím do nové evropské infrastruktury pro zkapalněný zemní plyn (LNG) a zajistily, že LNG se posílá do Evropy, ne do Asie. Ilustrační foto: Freeport LNG Development

Nizozemský úřad pro regulaci finančních trhů AFM, který dohlíží i na hlavní evropský trh s termínovými kontrakty na zemní plyn, varoval před snahou zavádět u nich cenové stropy. To by mohlo mít podle něj negativní dopady, včetně nedostatku plynu.

Určujícím trhem pro velkoobchodní ceny plynu v Evropské unii je virtuální obchodní uzel Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku. Ceny plynu pro evropský trh se podle úřadu stanovují na základě nabídky a poptávky a navzdory jejich výraznému růstu neexistují žádné známky manipulace ani nadměrné spekulace. Člen výkonné rady AFM Hanzo van Beusekom na tiskové konferenci řekl, že úřad je kritický k „evropské tendenci k cenovému stropu či velmi přísným pravidlům pro výkyvy cen“.

Trh funguje adekvátně a v případě intervence nikdy nevíte, co se může stát. Důsledky mohou být horší, než předpokládáte,“ varoval van Beusekom. Vysoké ceny plynu jsou sice podle něj bolestivé pro domácnosti a podniky, ale zároveň vedly k investicím do nové evropské infrastruktury pro zkapalněný zemní plyn (LNG) a zajistily, že LNG se posílá do Evropy, ne do Asie.

Z nizozemského terminálu bude plyn i pro Česko

Evropská komise (EK) v říjnu navrhla vytvořit mechanismus cenové korekce, který by fungoval jako pojistka proti extrémním výkyvům na trhu s plynem. Umožňoval by v případě potřeby nastavit takzvaný dynamický cenový limit pro obchodování v TTF.

Dlouhodobější řešení EK vidí ve spuštění doplňkového cenového indexu, který by utvářel cenu LNG a lépe odrážel nové podmínky na unijním trhu. Nizozemský regulátor AFM nicméně uvedl, že subjekty působící na trhu s plynem o alternativní cenový index zjevně nestojí a že takový index nepomůže řešit základní příčiny vysokých cen energií v EU.

Ceny plynu v Evropě letos tlačí vzhůru hlavně omezování dodávek z Ruska. V srpnu se cena plynu v TTF vyšplhala až do blízkosti 350 eur za megawatthodinu (MWh). V říjnu se sice vrátila pod 100 eur za MWh, v posledních době však opět roste a za méně než dva týdny se zvýšila přibližně o třetinu. Plyn nyní zdražuje také ve Spojených státech, které jsou teď hlavním dodavatelem LNG do Evropy. Před dvěma lety plyn v TTF stál kolem 15 eur/MWh.