Doba čtení:1 m, 20 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Regulované složky ceny elektřiny v roce 2015 opět mírně klesnou a domácnosti mohou zaplatit v průměru o jednotky procent méně než letos, plyn naopak podraží. Oznámil to Energetický regulační úřad (ERÚ). Regulovaná cena elektřiny pro domácnosti příští rok poklesne o 1,2 procenta, přičemž zlevnění pozitivně ovlivnil pokles cen silové elektřiny. Konečnou cenu pro spotřebitele určí až dodavatelé.

„Jsem ráda, že se nám v době, kdy regulované ceny v Evropě spíše stoupají, podařilo udržet opačný trend a již druhý rok po sobě dochází ke snížení regulované části ceny elektřiny,“ uvedla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.

Pro domácnosti s malou spotřebou elektrické energie, které nevyužívají elektrickou energii k vytápění a ohřevu užitkové vody, dle ERÚ nejvíce poklesnou ceny elektřiny pro domácnosti u firmy E.ON, a to o 1,77 procenta. U Pražské energetiky čeká úřad pokles o 1,3 procenta a u firmy ČEZ o 0,06 procenta.

Regulovaná složka tvoří zhruba 60 procent výsledné ceny elektřiny, takzvanou silovou cenu elektřinu si určují dodavatelé.

Regulovaná složka ceny plynu, která tvoří 23,4 procenta z celkové ceny za dodávky plynu, příští rok vzroste přibližně o 7,4 procenta. „Obávali jsme se, že kvůli geopolitické situaci a rizikům spojeným hlavně s vývojem na Ukrajině ceny plynu výrazně porostou. Tento vývoj však nenastal,“ uvedla Vitásková.

Konečné ceny plynu pro rok 2015 pravděpodobně mírně vzrostou. Cena komodity je ovlivněna mnoha faktory a je za současného geopolitického vývoje obtížné předvídatelná. Pokud cena plynu zůstane na současné úrovni, vzroste konečná cena plynu maximálně o jedno až dvě procenta, uvedl ERÚ.