Ropákem roku 2014 je Mládek

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Foto: MPO

Anticenu Ropák za největší protiekologický počin loňska dostal ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) . „Ocenění“ získal za údajně špatnou energetickou koncepci a snahu prolomit limity těžby hnědého uhlí na Mostecku. Server iUHLI.cz to sdělilo pořádající sdružení Děti Země.

Anticenu Zelená perla za protiekologický výrok dostal prezident Zeman za výrok z článku, v němž hovoří o „zločinech ekologických nebo zelených fanatiků“.

Mládek podle ekologů prosazuje výrobu energie nikoli z obnovitelných zdrojů, ale s využitím jaderných a tepelných elektráren. Vytýkají mu jeho snahu o stavbu nových jaderných bloků v Temelíně i Dukovanech, snahu o prolomení těžebních limitů na Mostecku a podporu otevření nových dolů na těžbu uranu u obcí Brzkov a Věžnice na Jihlavsku.

Mládkovo ministerstvo průmyslu a obchodu zpracovalo čtyři varianty, jak s limity naložit. Vedle úplného prolomení či naopak úplného zachování je ve hře prolomení limitů v dole Bílina, což doporučuje i studie zadaná ministrem financí a šéfem ANO Andrejem Babišem. Sám Mládek navrhuje ale i posunutí limitů v dole ČSA, což by znamenalo zbourání asi 170 domů v Horním Jiřetíně. Rozhodnutí lze očekávat pravděpodobně v létě.

Pro prolomení limitů jsou zaměstnavatelé, odboráři, hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček a prezident Zeman. V celé vládě prolomení limitů podporu ale nemá. Zastánci prolomení limitů argumentují hrozícím zvýšením nezaměstnanosti v již nyní problematickém regionu, zdražováním elektrické energie i tepla a negativními dopady do státního rozpočtu.

Ekologové kvůli snaze ministrů umožnit další těžbu uhlí ceny dali i Mládkovým předchůdcům. Za návrh energetické koncepce, který zahrnoval prolomení limitů těžby uhlí, „ocenění“ Ropák roku získal tehdejší ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský (nestraník).

Za podporu plánu rozšíření těžby hnědého uhlí v severních Čechách anticenu v roce 2006 získal také tehdejší ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS). Podle ekologů ji dostal také za snahu o zvýšení emisních limitů, a za souhlas s výstavbou dalších dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín.