Přední dodavatelé fosilních paliv jako BP, Shell a ExxonMobil letos ustupují od svých dřívějších slibů kolem snižování uhlíkových emisí a omezování produkce ropy a zemního plynu. Upozornil na to deník The Guardian, podle kterého se velké energetické společnosti snaží blokovat odklon lidstva od fosilních paliv.
Ropné společnosti v uplynulých letech oznamovaly různé ekologické plány, přičemž jako motivaci uváděly obavy z klimatické krize. Například BP si stanovila cíl do roku 2030 snížit své emise o 35 procent. Letos v únoru ale cíl změnila na 20 až 30 procent, píše The Guardian.
Jako další příklady list uvádí rozhodnutí firmy ExxonMobil v tichosti omezit financování pro medializovaný plán vyrábět biopalivo z řas. Další ropný gigant Shell oznámil, že letos nenavýší investice do energie z obnovitelných zdrojů, přestože dříve slíbil, že dramaticky sníží uhlíkové emise.
V Kataru zkoumají možnost těžby lithia z mořské vody
Stejné firmy mezitím dávají najevo, že nehodlají omezovat produkci ropy a plynu. BP rozšířila těžbu plynu, zatímco šéf ExxonMobil Darren Woods v červnu oznámil plán zdvojnásobit do pěti let produkci ropy z amerických břidlicových nalezišť. Firma Shell sice letos uvedla, že už splnila slib snížit do roku 2030 výrobu ropy o 20 procent, ovšem pokles byl dán odprodejem části jejích operací jiné ropné společnosti. „Emise do atmosféry tudíž nesnížila,“ uvádí The Guardian.
Energetické společnosti si zároveň v loňském roce připsaly rekordní zisky v návaznosti na nárůst cen ropy a plynu po ruské invazi na Ukrajinu. Jejich představitelé v této situaci mění rétoriku kolem přechodu na nízkoemisní zdroje energie a zdůrazňují, že lidstvo ropu a plyn stále potřebuje a není na svět bez fosilních paliv připravené.
Společnost Shell deníku The Guardian řekla, že věří v potřebu zakročit proti změně klimatu a že své sliby v tomto ohledu naplňuje. „Nadále máme za to, že globální poptávka po energiích bude růst a bude uspokojována různými typy energie, včetně ropy a plynu,“ dodal mluvčí.
S kritikou ropných společností nedávno vystoupil generální tajemník OSN António Guterres, který je obvinil ze snahy „ochromit“ klimatickou politiku.