Rozhodnutí o Vattenfallu má padnout dnes

Bude elektrárna Schwarze Pumpe ode dneška v českých rukou?

Bude elektrárna Schwarze Pumpe ode dneška v českých rukou? Foto: wikipedia.org SPBer

Švédská energetická skupina Vattenfall má údajně dnes ve Stockholmu rozhodnout, zda a komu prodá svá německá aktiva. V pondělí by pak měla dozorčí rada německé dceřiné společnosti Vattenfall v Berlíně přijmout odpovídající rozhodnutí.

Bez komentáře. Proces prodeje je důvěrný,“ reagoval mluvčí německé pobočky Vattenfallu na žádost o potvrzení informací od německého deníku Lausitzer Rundschau, který zprávu přinesl.

Již před několika dny se objevily informace, že vítězem tendru a novým majitelem uhelných dolů a elektráren v Lužici se stane Energetický a průmyslový holding (EPH) miliardáře Daniela Křetínského, který podal nabídku společně s PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Čtěte také:
Koupí vůbec někdo Vattenfall?
Německá energetika je v miliardovém průšvihu

Vattenfall v Sasku prodává čtyři elektrárny a pět dolů, které je zásobují. Součástí tendru je také deset vodních elektráren. Celkový výkon všech elektráren dosahuje 11 tisíc megawattů. Švédové v březnu obdrželi na svá německá aktiva dvě závazné nabídky, obě od českých společností. Nabídku podala Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal Group, spojované se jménem finančníka Pavla Tykače a rovněž Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského společně s PPF Petra Kellnera. Další ze zájemců, kterým byl původně polostátní ČEZ, naopak oznámil, že závaznou nabídku nepodá. Další zájemci z tendru vycouvali již dříve.

Švédové původně doufali, že za německé elektrárny a lomy dostanou v přepočtu přes 100 miliard korun. Je však zřejmé, že nabídky se této sumě neblížily ani zdaleka. Některé spekulace dokonce naznačovaly, že by mohly být nulové či dokonce záporné.

EPH v současnosti již v Německu vlastní těžební společnost Mibrag a firmu HSR, jež provozuje hnědouhelnou elektrárnu Buschhaus a povrchový důl Schöningen.

Mohlo by vás zajímat:
U Vattenfallu nejde o uhlí, ale o elektrárny
Prodává Vattenfall zlatý důl nebo černou díru?
Vattenfall zřejmě nekývne na žádnou z nabídek