Rozšíření emisních povolenek zvýší inflaci

Systém obchodování s povolenkami se nyní bude vztahovat i na vytápění a na silniční dopravu, neunikne mu ani námořní doprava. Unie zároveň zrychlí tempo, jakým firmy z různých odvětví budou muset snižovat škodlivé emise. Foto: imagio.cz

Víkendová států EU na zpřísnění a rozšíření fungování trhu s emisními povolenkami nepřichází ve správnou dobu a způsobí postupně zvýšení inflace. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK.

Aplikace nového systému emisních povolenek na výrobní podniky způsobí podle analytika XTB Tomáše Cverny propisování dodatečných nákladů na energie do cen, čímž se bude zvyšovat inflace. „Evropská energetika čelí mnoha výzvám, nicméně systém emisních povolenek v oblasti vytápění budov podpoří nové investiční projekty. V dnešní době bych od postojů EU k zelené transformaci čekal méně progresivní přístup,“ dodal.

Rozšíření emisních povolenek také na dopravu a vytápěni budov je správný krok, ale v nesprávný okamžik,“ řekl ČTK analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. V neděli, kdy polovina Evropy má teploty pod bodem mrazu, to podle něj není psychologicky vhodné. Nyní měli ohlásit spíše jen emisní povolenky pro námořní dopravu a nějaká jednotnější nařízení o úsporách energií, podotkl.

EU zpřísní trh s emisními povolenkami

Rozšíření systému emisních povolenek nepřichází ve vhodnou dobu, souhlasil analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Představuje totiž podle něj další inflační tlak. V řadě příštích let bude zásadní inflační tlak představovat nynější energetická krize EU a s ní související nutná energetická transformace. Příslušné náklady dopadají jak na domácnosti, tak zejména na podniky EU, jimž snižují konkurenceschopnost v globálním měřítku, poznamenal.

Jedním z dalších dopadů bude závažný dopad do ziskovosti energetiky, upozornil Dohnal. Nárůst ceny povolenky znamená podle něj úplné vymazání hrubé marže elektráren z uhlí. „Buď se tyto stropy budou muset zvednout, nebo se z uhlí elektřina už vůbec nebude vyrábět a bude zde ještě větší nedostatek elektrické energie,“ poznamenal.

Unie se během víkendu předběžně dohodla na zpřísnění a rozšíření fungování trhu s emisními povolenkami. Přihlásila se tím k ústřednímu bodu své Zelené dohody pro Evropu, jejímž cílem je učinit unijní ekonomiku do poloviny století uhlíkově neutrální. Systém obchodování s povolenkami se nyní bude vztahovat i na vytápění a na silniční dopravu, neunikne mu ani námořní doprava. Unie zároveň zrychlí tempo, jakým firmy z různých odvětví budou muset snižovat škodlivé emise. Ekonomické dopady přechodu na čistší energetiku má spotřebitelům pomoci mírnit nově zřízený klimatický fond.