Doba čtení:1 m, 21 s
Technologie je v mělnické teplárně instalována na absorbéru druhé odsiřovací linky, což je zařízení na zachytávání škodlivých emisí. Odborníci na něm museli udělat řadu úprav. Foto: ČEZ

Rtuť z emisí mělnické teplárny odstraňuje nová technologie, instalovala ji společnost Metrostav. Zařízení je v tuzemsku první svého druhu a v ostrém provozu v Evropě je jen jedno další. Cena zakázky je přes 143 milionů korun, řekl mluvčí Skupiny Metrostav Vojtěch Kostiha. Mělnickou elektrárnu provozuje společnost Energotrans, která je součástí skupiny ČEZ.

Nový systém americké společnosti W. L. Gore funguje v několika amerických elektrárnách a ve fázi testování či provozu je v některých elektrárnách a teplárnách v Polsku a Německu.

Čtěte také:
Dukovany vyrábějí elektřinu už 35 let
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Míru snížení emisí rtuti nelze podle Kostihy přesně posoudit, protože se s novou technologií mění i typ měření, který s původním není porovnatelný. „Nicméně platí, že nová technologie garantuje splnění nového evropského emisního limitu od srpna roku 2021, tj. sedm mikrogramů rtuti na metr krychlový spalin,“ dodal Kostiha.

Technologie je v mělnické teplárně instalována na absorbéru druhé odsiřovací linky, což je zařízení na zachytávání škodlivých emisí. Odborníci na něm museli udělat řadu úprav. „Dále jsme demontovali a přeložili několik potrubí a původní vestavby pro technologii odsíření jsme nahradili konstrukcí s moduly na zachytávání rtuti,“ uvedl vedoucí projektu Zdeněk Hošek z Metrostavu.

Dceřiná společnost Metrostavu nedávno dokončila výstavbu dvou odsiřovacích linek pro všech šest výrobních bloků. Úpravy přispějí k plnění nových evropských limitů. Další zakázkou společnosti bude například rekonstrukce elektrických odlučovačů popílku v Elektrárně Tušimice za téměř jednu miliardu korun.