Doba čtení:1 m, 33 s
ČEZ podle dřívějších informací zvažuje v Rumunsku prodej sedmi firem. Foto: wikipedia.org

Rumunská státní distribuční a dodavatelská společnost Electrica zvažuje koupi rumunských aktivit české energetické společnosti ČEZ. Vytvořila by za tím účelem konsorcium s dalšími firmami Societatea de Administrare a Participatiilor in Energie S.A. (S.A.P.E. S.A.) a Societatea de Producere a Energiei Electrice in Hidrocentrale Hidroelectrica S.A.

ČEZ už dříve oznámil, že chce prodat převážnou část svých rumunských aktiv do konce letošního roku. Zprávu, že Electrica má zájem o rumunská aktiva ČEZ, přinesl už v polovině ledna deník E15. Electrica zaznamenala v prvním čtvrtletí čistý zisk 80,09 milionu rumunských lei (439,36 milionu korun) ve srovnání se ztrátou 40,86 milionu lei ve stejném období loňského roku. Podle E15 zájem o koupi projevil dříve právě i největší výrobce energie v Rumunsku – společnost Hidroelectrica.

Čtěte také:
ČEZ míří pryč z Rumunska
Dětmarovice si loni prohlédlo 2000 zájemců

ČEZ podle dřívějších informací zvažuje v Rumunsku prodej sedmi firem, nechá si pouze společnosti, které se zabývají aktivitami v moderních energetických službách (ESCO), a část obchodu (tradingu). Firma do možného prodeje zařadila společnosti Distributie Energie Oltenia, Ovidiu Development, Tomis Team, MW Team Invest, CEZ Vanzare, TMK Hydroenergy Power a CEZ Romania.

Finanční ředitel ČEZ Martin Novák ČTK 12. května řekl, že plán odprodeje platí navzdory tomu, že v Rumunsku byl během pandemie covidu-19 vyhlášen nouzový stav, během něhož tamní vláda pozastavila převody většinových podílů ve společnostech národního energetického systému.

V prodejním procesu ale pokračovat lze. Může se stát, že poskytneme účastníkům trochu více času. Mluvíme třeba o týdnech, nemluvíme o půl roce. Pořád plánujeme, že bychom tu transakci chtěli do konce tohoto roku ukončit,“ řekl Novák. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani v polovině března uvedl, že z 19 nezávazných nabídek vybrala společnost do dalšího kola devět.