Doba čtení:1 m, 6 s
Foto: pixabay.com

Rusko z dobré vůle prezidenta Vladimira Putina bez podmínky platby předem zásobuje Ukrajinu uhlím a elektrickou energií. V rozhovoru s agenturou TASS to prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Informaci přinesla ČTK.

„Vzhledem ke kritické energetické situaci se Putin rozhodl souhlasit s (energetickými) dodávkami, i když jim nebude přecházet platba,“ řekl Peskov. Dodal, že odpuštění platby předem, kterou dosud Moskva vyžadovala, „dokazuje dobrou politickou vůli prezidenta Putina“.

Ruský vicepremiér Dmitrij Kozak o něco dříve řekl, že Moskva je připravena měsíčně podporovat Ukrajinu až milionem tun uhlí a devíti miliardami kilowatthodin elektrické energie.

Kozak  prohlásil, že Rusko se rozhodlo poskytnout Ukrajině půl milionu tun uhlí a že je připraveno dodávané množství rozšířit až na dvojnásobek. Veškeré energetické dodávky podle vicepremiéra budou odbavovány za „zjednodušených podmínek“. Kozak také řekl, že o energetické zásobování požádala Ukrajina.

Kyjev prozatím energetickou dohodu nepotvrdil. Ukrajinské ministerstvo pro místní rozvoj na svém webu sice zveřejnilo informaci, že Rusko souhlasí s energetickými dodávkami bez plateb předem. Později ale ministerstvo tuto tiskovou zprávu z portálu odstranilo s tím, že ji tam umístili hackeři.

Na Ukrajině kvůli energetické krizi panuje nouzový stav. Boje na východě země totiž zastavily činnost tepelných elektráren, jež dodávají až 40 procent celkové ukrajinské spotřeby. Následkem toho musely úřady přistoupit k přídělové distribuci.