Rusko prý může uhlí posílat jinam

Uhlí je podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova stále velmi žádanou komoditou a není problém, až Evropa ukončí jeho dovoz, přesměrovat toky uhlí na alternativní trhy. Foto: wikipedia.org

Po uhlí je vysoká poptávka a ruské uhlí, které mělo zamířit do Evropy, bude přesměrováno na jiné trhy, pokud ho země Evropské unie odmítnou. Řekl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

EU formálně přijala pátý balík sankcí proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Na jeho základě od srpna zcela zakáže dovoz ruského uhlí, ale také dřeva, chemikálií a dalších produktů.

Zákaz dovozu uhlí bude plně platit od druhého srpnového týdne. Už nyní ale nelze podepisovat žádné nové kontrakty. Uhlí je podle Peskova stále velmi žádanou komoditou a není problém, až Evropa ukončí jeho dovoz, přesměrovat toky uhlí na alternativní trhy.

EU se shodla. Zakáže dovoz ruského uhlí

Podle údajů ruského ministerstva pro energetiku Rusko loni vyvezlo 223 milionů tun uhlí. Evropa měla na celkovém vývozu podíl 22 procent, celkem dostala 48,7 milionu tun.

Ruský ministr energetiky Nikolaj Šulginov na sociálních sítích uvedl, že rozhodnutí evropských zemí opustit ruské uhlí se obrátí proti nim. Očekává, že proces nahrazení dodávek uhlí z Moskvy bude nějakou dobu trvat a zvýší náklady.

Také on zopakoval, že ruské uhelné společnosti přesměrují dodávky jinam, neupřesnil však na jaké trhy. Japonsko, které se připojilo k dřívějším sankcím uvaleným Spojenými státy a Evropskou unií na Moskvu, dnes uvedlo, že rovněž zakáže dovoz uhlí z Ruska, upozornila agentura Reuters.