Rusko prý může znovu poslat plyn do Evropy

Podle ruského vicepremiéra Alexandra Novaka prý poptávka po ruském plynu v EU trvá. Foto: wikipedia.org

Rusko je prý připraveno obnovit dodávky zemního plynu do Evropské unie přes plynovod Jamal. Řekl to ruský vicepremiér Alexandr Novak, podle nějž poptávka po ruském plynu v EU údajně trvá. Západní experti jsou podle agentury Reuters prohlášením Novaka velice zaskočeni. 

Plynovod Jamal-Evropa přiváděl plyn z Ruska do Polska a Německa přes Bělorusko. Jeho kapacita je až 33 miliard metrů krychlových ročně. Poté co Rusko letos zaútočilo na Ukrajinu a Západ uvalil na Kreml ekonomické sankce, byl tok plynovodu v květnu zastaven, napsal server E15.cz.

EU může omezit ceny plynu. Rusko zuří

Novak ale připomněl, že obchod země s evropskými státy se nikdy zcela nezastavil. Rusové například letos významně navýšily dodávky svého zkapalněného zemního plynu neboli LNG do Evropy. „Za prvních jedenáct měsíců roku 2022 jsme dodali Evropě 19,4 miliardy metrů krychlových LNG. Očekáváme, že ke konci roku to bude 21 miliard metrů krychlových,“ upřesnil Novak.

Státy Evropské unie se po mnoha týdnech vyjednávání před Vánocemi domluvily na zastropování velkoobchodních cen plynu. Limit bude činit 180 eur za megawatthodinu a má platit od 15. února. Dojednání cenového stropu je považováno za velký úspěch pro končící české předsednictví v Radě EU. Rusko krok označilo za „nepřijatelný útok na tržní ceny“. Ruský prezident Vladimir Putin dokonce pohrozil zastavením dodávek energií a varoval, že Evropa bude v zimě mrznout.