Doba čtení:1 m, 22 s
Pro Rusko je jádro tradičním zdrojem energie. Doplní jej však i obnovitelné zdroje. Foto: wikipedia.org

Čtvrtý největší světový emitent oxidu uhličitého již má plán, jak mít čistší energetiku. Ruský plán počítá s poloviční produkcí CO2 v roce 2050. Klíčem má být výstavba nových jaderných bloků.

Na Rusko připadá 4,7 procenta světové produkce emisí CO2. Ministerstvo pro hospodářský rozvoj chce do roku 2050 snížit jejich množství o polovinu (48%). Tím by se ruská produkce dostala na obdobnou úroveň, jako je současná německá (2,2% světové produkce). Informoval o tom portál World nuclear news zde.

Čtěte také:
Ruský magnát kupuje obří zásoby uhlí
Česko téměř veškerý plyn dováží z Ruska

Jaderný portál o ruském záměru informoval proto, že největší země světa by podle uvedeného plánu snižovala svoje emise díky rozsáhlé výstavbě jaderných bloků. Jejich výkon by měl v roce 2030 o 22 terawatt hodin vyšší, než v roce 2017. Do roku 2050 by pak mělo přibýt ještě dalších 35 terawatt hodin, celkový jaderný výkon v tom roce měl dosáhnout 260 TWh (současný výkon je 203 TWh). Zemím Evropské unie jejich 126 jaderných elektráren šetří ročně 700 milionů tun CO2, které díky nim nevznikne.

Základní plán ministerstva pro hospodářský rozvoj zahrnuje kromě budování jaderných kapacit také velké zvýšení energetické účinnosti, rozvoj obnovitelných zdrojů, finanční znevýhodnění „uhlíkové produkce“ a řadu krajinných a přírodních opatření.

Pokud by se nakonec Rusko rozhodlo pro intenzivní scénář, který má ministerstvo zpracovaný také, ale nepovažuje jej za nejvhodnější, dosáhla by země uhlíkové neutrality ve druhé polovině 21. století. Celý plán, o kterém se teprve bude rozhodovat, je v ruskojazyčném pdf zde.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa