Doba čtení:1 m, 15 s
Důl Doubrava byl nejstarší z existujících dolů v oblasti Orlové, Poruby, Doubravy a Lazů. Foto: wikipedia.org David Szymik

Výbuch plynu, po kterém před 35 lety, 7. května 1985, zahynulo v Dole Doubrava v Orlové na Karvinsku 25 horníků, patří mezi nejtragičtější poválečná důlní neštěstí na území ČR.

Exploze nastala krátce před desátou hodinou zhruba 900 metrů pod povrchem a báňští záchranáři měli jen malou šanci, že najdou na místě výbuchu někoho naživu. Bezprostředně po neštěstí nalezli osm mrtvých, další těla pak objevili během likvidace následků. Některé oběti se ale nikdy nepodařilo z podzemí dostat.

Čtěte také:
Z OKD letos odejdou stovky lidí
Vondráš: Neprchejme od uhlí!

Práce v ostatních částech dolu byla díky úsilí záchranářů obnovena už 14. května, řadu týdnů ale ještě museli odstraňovat následky výbuchu a také dohašovat požár. Od neštěstí v Doubravě se podobně tragická událost stala v českých dolech už jen jednou, a to v říjnu 1990. Na tehdejším Dole 1. máje v Karviné tehdy také explodoval plyn, přičemž zahynuly dokonce tři desítky havířů. V prosinci 2018 si neštěstí v dolu ČSM na Karvinsku vyžádalo 13 mrtvých.

Důl Doubrava byl hlubinný černouhelný důl společnosti OKD, jehož pozůstatky se nachází v karvinské části Ostravsko-karvinského revíru v obci Doubrava u Orlové. Navazoval na těžbu někdejších jam Bettina a Eleonora. Těžba na dole Doubrava pak byla ukončena v roce 2007 tak, aby mohlo být ze sousedního dolu Jan Karel vydobyto 8 milionů tun uhlí z ochranného ohradníku dolu Doubrava.