Doba čtení:1 m, 15 s
Celkový počet lidí, kteří letos přestanou pracovat v oboru hornictví, se podle vedení společnosti OKD odhadnout nedá. Ilustrační foto: OKD

V těžebním sektoru přijde do srpna v Moravskoslezském kraji o práci 130 lidí. Otázka však je, jaký dopad bude mít situace související s pandemií nového typu koronaviru, která se zatím ve statistikách neprojevila.

„Jsou to samozřejmě ti, kteří, které už organizace, v uvozovkách, nepotřebuje, kteří se stali takzvaně nadbytečnými. Je to plánované opatření, které souvisí s vývojem těžby v OKD,“ uvedl pro Českou televizi šéf hornických odborů Rostislav Palička.

Čtěte také:
Darkovskou dílnou prošly i největší kombajny
Vondráš: Neprchejme od uhlí!

Horníci odcházejí ze všech šachet a lokalit. Těžbu OKD omezuje na dolech ČSA a Darkov. Podle Paličky se nemusejí bát, že by nedostali odstupné. „Samozřejmě odstupné dostanou, dostanou odstupné ze zákona z kolektivní smlouvy vyššího stupně, pokud se dohodnou, tak i z podnikové kolektivní smlouvy,“ vysvětlil odborový předák.

Celkový počet lidí, kteří letos přestanou pracovat v oboru hornictví, se podle vedení společnosti OKD odhadnout nedá. Podle odborářů ale vlivem odchodu do důchodu ze zdravotních důvodů a vlivem propouštění půjde o několik set lidí.

„Jsou to lidé, kteří mají určité technické vzdělání a technický předpoklad najít si dnes například v Ostravě, kde je 6500 volných míst, nějakou práci,“ uvedl ředitel odboru zaměstnanosti Úřadu práce ČR Ostrava Jiří Krhut.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Chrání banky klima nebo své zisky?
Strojaři se předháněli v dodávkách pro doly

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa