Rusko v květnu zvýšilo průměrný denní vývoz plynu potrubím do Evropy meziročně o 39 procent, proti dubnu pak nárůst činí 7,3 procenta. S odkazem na své výpočty to uvedla agentura Reuters. Monopol na vývoz plynu potrubím má v Rusku společnost Gazprom. Ta zatím letos do Evropy dodala zhruba 13 miliard metrů krychlových suroviny.
Výpočty se opírají o data sdružení ENTSOG, které v Evropě zajišťuje přepravu plynu, a o denní hlášení Gazpromu k jeho tranzitu plynu přes Ukrajinu. Průměrný denní vývoz plynu sítí potrubí do Evropy se tak v květnu zvýšil na 89,5 milionu metrů krychlových, zatímco v dubnu činil 83,4 milionu metrů krychlových. Loni v květnu to bylo 64,5 milionu metrů krychlových.
Evropa bývala pro Rusko hlavním vývozním trhem, nyní ale dostává ruského plynu mnohem méně. Je to výsledek politického rozhodnutí, kdy Evropa začala ruský plyn v roce 2022 odmítat kvůli ruské vojenské invazi na Ukrajinu z konce února téhož roku. Závislost na ruských surovinách se však Evropská unie snažila omezovat už dávno před válkou na Ukrajině.
Gazprom nesmí vyplácet dividendy
Gazprom nezveřejňuje vlastní měsíční statistiky od začátku roku 2023. Na žádost o komentář nereagoval.
V roce 2022 Rusko dodalo do Evropy různými cestami celkem 63,8 miliardy metrů krychlových plynu. Jde opět o výsledek, k němuž Reuters došel na základě vlastních výpočtů a dat od Gazpromu. Loni se objem plynu dodaného do Evropy snížil o 55,6 procenta na 28,3 miliardy metrů krychlových.
Hospodaření Gazpromu loni skončilo čistou ztrátou 629 miliard rublů (zhruba 160 miliard Kč), byla to první celoroční ztráta od roku 1999. Hlavní příčinou byl právě pokles vývozu plynu do Evropy. Když byl vývoz plynu z Ruska do Evropy v letech 2018 a 2019 na vrcholu, roční vývoz dosahoval 175 až 180 miliard metrů krychlových.