Doba čtení:1 m, 35 s
Díky specifické konstrukci je elektrárna Magnum vhodná pro provoz na zelený vodík. Foto: Vattenfall.com

RWE koupí elektrárnu Magum od společnosti Vattenfall za 500 milionů euro. Záměrem je, aby tato plynová elektrárna hrála důležitou roli při přechodu na výrobu elektřiny v Nizozemsku prostřednictvím využití vodíku. Elektrárna je již připravena používat vodík jako palivo. Eemshaven se tak stane předním energetickým a vodíkovým centrem v severozápadní Evropě.

Elektrárna o výkonu 1,4 gigawattu se nachází v blízkosti již existující elektrárny společnosti RWE v Eemshavenu. Jedná se o elektrárnu spalující uhlí a biomasu o výkonu 1 560 megawattů. Výhodou toho, že jsou závody blízko sebe, je, že mohou sdílet stávající infrastrukturu.

Elektrárna Magnum je supermoderní zařízení, které je prakticky připraveno na výrobu vodíku. V kombinaci s naší stávající elektrárnou v Eemshavenu může společnost RWE vytvořit z oblasti Eemshavenu jedno z předních energetických a vodíkových center v severozápadní Evropě. Tímto způsobem, doplněným o mořskou větrnou farmu Hollandse Kust West, která rovněž poskytuje 600 megawattů kapacity pro elektrolýzu a na kterou RWE podala nabídku, chceme aktivně podpořit dekarbonizaci (snížení emisí CO2, pozn. red.) průmyslu v Nizozemsku a přispět tak k dosažení nizozemských klimatických cílů,“ řekl serveru dvhn.nl Roger Miesen z RWE.

 

Díky specifické konstrukci je elektrárna Magnum vhodná pro provoz na zelený vodík. Elektrárna může být technicky uzpůsobena pro spalování vodíku (až do 30 %) nebo dokonce pro úplný přechod na toto palivo jako náhradu zemního plynu. Elektrárna Magnum se tak stane důležitým hráčem v nizozemské energetice, která se obejde bez emisí CO2. Dále rozšíří vodíkovou infrastrukturu v provincii Groningen. Společnost RWE zde již působí v rámci projektu „Eemshydrogen“.

Očekává se, že akvizice bude dokončena přibližně na konci září letošního roku. Další část převzetí se týká solární elektrárny o výkonu 5,6 megawattů, která se nachází na stejném místě. Společnost RWE přebírá od společnosti Vattenfall také veškerý personál elektrárny Magnum.