Německá energetická společnost RWE se připravuje na opětovné zprovoznění tří hnědouhelných elektráren. Už od října by měly pomoci se zajištěním dostatku energie na zimu. O přípravách informovala s odkazem na firmu agentura Reuters.
Podle mluvčího RWE musí berlínská vláda ještě formálně upřesnit podmínky provozu. Dodal, že elektrárny Neurath C a Niederaussem E a F v Severním Porýní-Vestfálsku na západě země by mohly znovu zahájit svou činnost začátkem října.
Německo je největším producentem hnědého uhlí na světě a uhelné regiony v Severním Porýní-Vestfálsku kdysi tvořily páteř německého těžkého průmyslu. Berlín se v lednu 2020 rozhodl stát se první zemí, která se zbaví energie z jádra i z uhlí. Nyní však tento krok přehodnocuje kvůli prudkému nárůstu ceny plynu, který zesílila ruská invaze na Ukrajinu. Levný ruský měl s příklonem k obnovitelným energiím podle původního německého plánu pomoct.
Němci zaplatili za ruský plyn od ledna bilion
Dotčené elektrárny byly vytipovány už v květnu. Tehdy se o nich uvažovalo jako o záloze pro případ přerušení dodávek ruského plynu do Evropy, což se nyní stalo realitou.
Dodatečná kapacita, která se propíše na evropském velkoobchodním trhu s elektřinou, pomůže snížit její rekordní ceny. K těm kromě ruského útoku na Ukrajinu přispěly i technické problémy francouzských jaderných elektráren.