Doba čtení:1 m, 32 s
Čekací doba na nezbytné díly se prodlužuje až na několik let. Fronta zájemců je navíc stále delší. Foto: Seven energy

Na trhu chybí komponenty potřebné pro výstavbu turbín do plynových elektráren. Čekací doby na turbíny jsou až několikaleté. Upozornilo na to hned několik německých energetických firem. Tato situace ohrožuje plánovanou výstavbu plynových elektráren nejen v Německu, ale i v Česku.

Výkonný ředitel společnosti Siemens Energy Christian Bruch uvedl, že největší dodavatelé plynových turbín, mezi které vedle Siemens Energy patří například Mitsubishi, General Electric nebo Harbin Electric, mají dostatek kapacit pro výrobu plynových turbín, avšak určité komponenty mohou být získány pouze od několika málo dodavatelů. Kritickým prvkem mají být zejména turbínové lopatky, napsal server oenergetice.cz.

Nizozemci nepovolí těžbu plynu v chráněném moři

Napjatou situaci na trhu potvrdil člen představenstva německé energetické společnosti EnBW Georg Stamatelopoulos a řada dalších expertů ze sektoru, podle kterých se problém stane akutním v případě, že všechny objednávky přijdou ve stejný čas.

Problém, který řeší v Německu, se pochopitelně akutně týká i Česka. I zde je v plánu stavět plynové elektrárny, které mají nahradit stávající uhelné zdroje. Ty mohou přitom z ekonomických důvodů skončit velmi brzy. Nedostatek dílů je ale, vedle délky povolovacích řízení a samotné výstavby, další překážkou, aby mohly nové plynové zdroje začít fungovat už v nejbližších letech.

Mluvčí Think Tanku Realistická energetika a ekologie Milan Smutný upozorňuje, že Česko bude navíc nepochybně stát ve frontě na díly až za Německem, které je mnohem významnějším zákazníkem a má náskok. „Česko chce také zčásti nahradit uhlí novými plynovými elektrárnami, ale nemá dojednány ani dodávky technologií, zvláště turbín od Siemense, který nepochybně upřednostní domácí Německo, ani kapacitní platby v EU. Každá jedna nová velká plynová elektrárna by zvýšila současný dovoz plynu do ČR až o 20 procent,“ upozornil Smutný.