Evropské ceny plynu se vyšplhaly na nejvyšší úroveň roku. Důvodem je výpadek výroby norské společnosti Equinor. Na růst cen také tlačí obavy z napětí na Blízkém východě a rostoucí poptávka po LNG v Asii, která zvyšuje konkurenci mezi asijskými a evropskými trhy, informují napsal na základě Financial Times server energetice.cz.
Hlavní evropský referenční ukazatel pro zemní plyn, cena na obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF), vzrostl až o 3,6 % na 43,68 eur za MWh, což je nejvyšší hodnota od loňského prosince.
Výpadek v Norsku začal v úterý 22. října, kdy státní energetická společnost Equinor ohlásila omezení těžby na plošině Sleipner B v Severním moři kvůli varování před kouřem v elektrickém zařízení. Produkce byla snížena o 5,1 milionu metrů krychlových denně. Norsko nyní pokrývá přibližně 30 % celkového dovozu. Evropa rovněž nahradila ruský plynovodní plyn dovozem zkapalněného zemního plynu (LNG), který je však citlivý na geopolitické napětí, Evropa navíc musí soutěžit s asijskými trhy.
Průmysl varuje: Klimaticko-energetický plán není realistický
„Zima se blíží a evropská poptávka bude záviset na počasí a teplotě. Normální nebo studená zima vyvine tlak na růst cen,” uvedl generální ředitel norské společnosti Equinor Anders Opedal.
Podle Opedala jsou evropské ceny plynu pod tlakem růstu kvůli stoupající poptávce v Asii a nejistotě ohledně budoucích dodávek ruského plynu i LNG. Poptávka v Asii zvyšuje konkurenci na trhu, zatímco v Evropě stále panuje nejistota ohledně zahájení nových projektů LNG.