Rypadla mohou na církevní půdu

Nástup Tušimice. Foto: Wikipedia

Severočeské doly mohou povrchově těžit v Dolu Nástup Tušimice na pozemcích, které získaly od církve. Těžební firma ze Skupiny ČEZ dostala povolení od báňského úřadu. Jednalo se o tři pozemky v katastru obce Droužkovice.

Těžební firma nemohla na pozemcích pracovat, protože církev na ně uplatnila restituční nárok. Doly se s církví dohodly na odkupu pozemků.

Severočeské doly zároveň plánují v Tušimicích hlubinnou metodou takzvaného chodbicování získat zbytky uhlí z bočních svahů lomu. Tento záměr posoudí ministerstvo životního prostředí. Doly předpokládají, že ročně chodbicováním ze slojí ve svahu, za nímž leží Chomutov, vytěží 1,15 milionu tun uhlí, celkem 16 milionů tun. Dolování v Tušimicích je plánováno v rámci platných územních limitů těžby z roku 1991.

Čtěte také: Severočeské doly vydělaly 1,9 miliardy korun

Po vytěžení se důl promění v jezero o velikosti zhruba deset kilometrů čtverečních. Jezero by mělo vzniknout někdy po roce 2040.

Severočeské doly loni vytěžily 21,6 milionu tun hnědého uhlí, meziročně o 2,1 milionu tun méně. Projevil se nevýrazný růst ekonomiky zemí ve střední Evropě a hlavně rekordně teplá zima. Podíl společnosti na produkci hnědého uhlí v ČR loni činil 57 procent.

Mohlo by vás zajímat:
Kolem rypadla vede Dračí stezka