Doba čtení:1 m, 50 s
Pokud se o energetickou bezpečnost chceme sami připravit a vystavit se hrozbě jejímu fyzickému nedostatku, jde podle viceprezidenta Hospodářské komory ČR Filipa Dvořáka o riziko, jehož míra je nepřijatelná. Foto: iUHLI

Česká energetická soustava, tedy firmy i domácnosti, mohou mít do deseti let i přes navýšení dovozu elektřiny ze zahraničí problémy s dostatkem zdrojů pro zajištění energetické spolehlivosti. Vyplývá to z analýzy společnosti ČEPS, která má přenosovou soustavu na starosti, uvedl server denik.cz.

Podle viceprezidenta Hospodářské komory ČR Filipa Dvořáka se jedná o nepřijatelné riziko a realita může být navíc ještě temnější. „Do roku 2035 je dle analýzy potřeba dobudovat zdroje s výkonem až 1900 megawattů. Při extrémním vývoji počasí může být nedostatek ještě vyšší. Zároveň se staneme zemí závislou na dovozu elektřiny,“ glosuje závěry dokumentu Dvořák, podle jehož mínění to pocítí jak domácnosti, tak firmy.

Problémem podle odborníků je, že ČEPS poměrně optimisticky předpokládá, že se jednak včas povede postavit dostatečné množství nových zdrojů, obnovitelných či například plynových, zároveň počítá s významným dovozem elektřiny ze zahraničí. Mnohem vyšším, než je doposud přijatelná hodnota s ohledem na zachování energetické bezpečnosti.

ČEPS: Česku hrozí nedostatek zdrojů

Sám ČEPS rizika dovozu připouští. Země, odkud chceme elektřinu dovážet, ji totiž můžou přednostně využívat pro vlastní potřeby, například na výrobu vodíku. „Významné přebytky elektřiny se očekávají zejména ve Francii a Německu. Otázkou zůstává, zda budou tyto přebytky využity k výrobě vodíku pro tamní průmysl, nebo budou k dispozici pro export do ostatních zemí,“ píše se v analýze ČEPS.

Data zároveň nezohledňují např. německou Kraftwerksstrategie indikující mnohem menší rozvoj plynových zdrojů, což může vést k menšímu množství energie dostupné pro export.

Co z toho všeho vyplývá pro české hospodářství? „Jde o riziko, jehož míra je nepřijatelná. Na elektřině je nejen hospodářství, ale celá naše společnost naprosto závislá. V současné době máme elektřiny dostatek. Jsme energeticky bezpečná země. Pokud se o energetickou bezpečnost chceme sami připravit a vystavit se hrozbě jejímu fyzickému nedostatku, je to naprosto nezodpovědné,“ uzavírá Dvořák. Zároveň je nutné mít na paměti, že i v případě, že se povede dostatek elektřiny odněkud v zimě dovézt, rozhodně to nebude za ceny, které nám budou dělat radost.