Předseda německého spolkového sněmu Wolfgang Schäuble se vyslovil pro rychlejší zvyšování ceny CO2, aby se dosáhlo pokroku v boji proti změně klimatu. Podle Schäubleho je „správnou cestou“ směřovat trh k zamezení emisí CO2 prostřednictvím vyšších nákladů na emise skleníkových plynů.
„A pokud se pak jízda autem prodraží, nemělo by nás to děsit, přičemž sociální potíže je samozřejmě třeba kompenzovat,“ citoval Schäubleho server msn.com.
V Německu je od začátku roku zavedena cena CO2 pro dopravu a vytápění. V současné době se za tunu oxidu uhličitého (CO2) platí 25 eur.Do roku 2025 se má cena postupně zvýšit na 55 eur. Zdražením nafty, benzínu, topného oleje a plynu mají být občané a průmysl povzbuzeni k přechodu na alternativy šetrnější k životnímu prostředí.
Čtěte také:
Německo dá miliardy za uzavření jaderných elektráren
Brabec si zahrává s plynovou bombou
Schäuble vyzval k upřímnosti v předvolební kampani, pokud jde o náklady na opatření v oblasti klimatu. „Měli bychom lidem jasně říci – ať už se jedná o volební kampaň, nebo ne – že nezbytné kroky budou vyžadovat něco od každého. Vytváření dojmu, že se chystané strukturální změny netýkají jednotlivců, není pravdivé,“ řekl předseda Spolkového sněmu.
Ve sporu mezi šéfem CSU Markusem Söderem a kandidátem na kancléře za CDU Arminem Laschetem ohledně načasování ukončení těžby uhlí podporuje Schäuble šéfa CDU. „Nevidím důvod, proč by se měl rok ukončení těžby uhlí znovu zpochybňovat v rámci politické soutěže,“ řekl Schäuble. Söder vyzval k tomu, aby bylo možné ukončit těžbu uhlí již v roce 2030. Schäuble poukázal na shodu ohledně postupného ukončení těžby uhlí a na „tvrdé změny“, které nastanou v oblastech těžby hnědého uhlí v oblasti Dolního Porýní a zejména v Lužici.
Německo se bude postupně zbavovat uhlí nejpozději do roku 2038, jak rozhodly Spolkový sněm a Spolková rada. Současně má do odstavování uhelných elektráren a strukturální pomoci uhelným regionům plynout přibližně 40 miliard eur.