Schäuble: Cena CO2 musí růst rychleji

Předseda německého spolkového sněmu Wolfgang Schäuble chce zvýšit poplatky za vypouštění CO2, zároveň odmítá snahy o urychlení odchodu Německa od využívání uhlí. Foto: wikipedia.de

Předseda německého spolkového sněmu Wolfgang Schäuble se vyslovil pro rychlejší zvyšování ceny CO2, aby se dosáhlo pokroku v boji proti změně klimatu. Podle Schäubleho  je “správnou cestou” směřovat trh k zamezení emisí CO2 prostřednictvím vyšších nákladů na emise skleníkových plynů.

A pokud se pak jízda autem prodraží, nemělo by nás to děsit, přičemž sociální potíže je samozřejmě třeba kompenzovat,” citoval Schäubleho server msn.com.

V Německu je od začátku roku zavedena cena CO2 pro dopravu a vytápění. V současné době se za tunu oxidu uhličitého (CO2) platí 25 eur.Do roku 2025 se má cena postupně zvýšit na 55 eur. Zdražením nafty, benzínu, topného oleje a plynu mají být občané a průmysl povzbuzeni k přechodu na alternativy šetrnější k životnímu prostředí.

Čtěte také:
Německo dá miliardy za uzavření jaderných elektráren
Brabec si zahrává s plynovou bombou

Schäuble vyzval k upřímnosti v předvolební kampani, pokud jde o náklady na opatření v oblasti klimatu. „Měli bychom lidem jasně říci – ať už se jedná o volební kampaň, nebo ne – že nezbytné kroky budou vyžadovat něco od každého. Vytváření dojmu, že se chystané strukturální změny netýkají jednotlivců, není pravdivé,” řekl předseda Spolkového sněmu.

Ve sporu mezi šéfem CSU Markusem Söderem a kandidátem na kancléře za CDU Arminem Laschetem ohledně načasování ukončení těžby uhlí podporuje Schäuble šéfa CDU. „Nevidím důvod, proč by se měl rok ukončení těžby uhlí znovu zpochybňovat v rámci politické soutěže,” řekl Schäuble. Söder vyzval k tomu, aby bylo možné ukončit těžbu uhlí již v roce 2030. Schäuble poukázal na shodu ohledně postupného ukončení těžby uhlí a na “tvrdé změny”, které nastanou v oblastech těžby hnědého uhlí v oblasti Dolního Porýní a zejména v Lužici.

Německo se bude postupně zbavovat uhlí nejpozději do roku 2038, jak rozhodly Spolkový sněm a Spolková rada. Současně má do odstavování uhelných elektráren a strukturální pomoci uhelným regionům plynout přibližně 40 miliard eur.