Doba čtení:2 m, 50 s
Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka vládní dokumenty „přinášejí příležitost českým firmám i každému jednomu člověku.“ Foto: wikipedia.org

Ve středu vláda projedná hned čtyři obsáhlé materiály týkající se budoucnosti Česka. Média píší, že jde o zdražení, ministr životního prostředí to odmítá. A na základě jakých podkladů se vláda rozhoduje?

Návrh státní energetické koncepce, Aktualizace Vnitrostátního plánu České republiky v oblasti energetiky a klimatu, Vodíková strategie
České republiky aktualizace 2024, Aktualizace politiky ochrany klimatu, to jsou body z programu středečního jednání vlády. Média o nich informují jako o Českém Green Dealu a vypočítávají, co vše kvůli jejich očekávanému schválení zdraží (např. zde a zde).

Vládu čeká velký energetický den

Když schválíte dokumenty, jejichž nevyhnutelným důsledkem je zdražení, schválíte zdražení? Podle emailového stanoviska ministra životního prostředí Petra Hladíka nikoli. Když schválíte dokumenty, jejichž nevyhnutelným důsledkem je zdražení energií, které vyhání průmysl do zahraničí, zajistíte státu prosperitu? Podle ministra Hladíka ano. Podle stejného vzorce povede „proaktivní plnění klimatických cílů přinese vyšší růst hrubého domácího produkt (až o 2,5 %),“ to pro změnu tvrdí ministerstvo průmyslu.

To se odvolává na modelování konsorcia Seepia (zde a na stránkách MPO zde). Jenže jeho výsledky, kromě energetiků, kritizoval také bývalý člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal (zde a zde). Ten v únorovém rozhovoru pro iUHLI.cz přímo řekl, že tyto modely „popírají historickou zkušenost“. „Není jasné, co pohání modely společnosti Seepia k tak vysokým výkonům. Zda je to zadlužení, nebo přerozdělování. Nic z toho nevedlo historicky k dobrým výsledkům,“ uvedl také Lízal v rozhovoru. Jenže nic takového zjevně vláda slyšet nechce.

Smutný: Německé varování pro Česko

„Vláda připravila strategické dokumenty v oblasti energetiky a klimatu. Ty mají za cíl udržet konkurenceschopnost českých firem a zkvalitnit život obyvatel České republiky v následujících letech. Jedná se o detailní plán modernizace Česka, který zajistí naší zemi prosperitu a rozvoj, a to s ohledem na životní prostředí. Není pravda, že by tyto dokumenty měly lidem zdražovat jejich život. Nic takového dokumenty nezavádí,“ uvádí se totiž v komentáři ministra Hladíka, který v úterý rozeslalo jeho tiskové oddělení. Pravdivá je přitom pouze první věta.

Protože důsledky schválení uvedených materiálů jsou jednoznačné. Otevírají prostor pro propad české ekonomiky kvůli drahým energiím. Současně otevírají prostor pro zdražení energií úplně všem. Z toho je zřejmé, že se prosperita a rozvoj konat nebudou, protože pro to nebudou potřebné podmínky. Ostatně náklady, které schválení dokumentů předpokládá, hovoří jasně. „Z našich výpočtů vyplývá, že investice do energetiky se v případě plnění klimatických cílů dají odhadovat přibližně na 2,8 bilionu korun do roku 2030. Z toho přibližně 1,3 bilionu bude možné pokrýt z veřejných prostředků, zbytek budou investice soukromého sektoru. Částečně se jedná i investice, které by byli investoři nuceni stejně udělat kvůli obnově zařízení či technologickému pokroku,“ uvedlo pro iUHLI.cz ministerstvo průmyslu a obchodu. A to je řeč pouze o energetice. Valnou většinu z těchto investic by však bez zelené politiky EU nikdo nedělal.

Česko bude možná už za rok závislé na dovozu elektřiny

Zkrátka, tvrdit, že schválená omezení spolu s nadiktovanými biliónovými investicemi nepřinesou zdražení, je vším jiným, jen ne pravdou. To, že ve vládních dokumentech nebude výslovně napsané, o kolik co zdraží, na tom vůbec nic nemění.

Pověstnou třešničkou na dortu pak je tvrzení ministra Hladíka o tom, že vládní dokumenty „přinášejí příležitost českým firmám i každému jednomu člověku.“

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa