SD si razí cestu k lepšímu uhlí

Lom Nástup Tušimice

Lom Nástup – Tušimice. Foto: Wikipedie

Severočeské doly (SD) ze skupiny ČEZ se chystají na hlubinnou těžbu 16 milionů tun uhlí. Toto výhřevnější uhlí se nachází v bočních svazích lomu Nástup Tušimice a nedá se k němu dostat klasickou povrchovou těžbou. Hodnotu uhlí lze podle dat z výroční zprávy odhadnout na více než sedm miliard korun. Severočeské doly tak chtějí jít podobnou cestou, jakou se vydala Severní energetická podnikatele Jana Dienstla. Ta dostala letos v létě souhlas k hlubinné těžbě milionu tun uhlí z bočních svahů lomu ČSA. Uvedl to deník E15.

Severočeské doly už spustily posuzování vlivu hlubinné těžby na životní prostředí (EIA). „O povolení k hornické činnosti zatím firma nepožádala. Nejdříve musí dokončit proces EIA,“ říká mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek.

Ročně by ze slojí ve svahu, za nímž stojí město Chomutov, měla firma vytěžit 1,15 milionu tun uhlí. „Těžbu bychom chtěli zahájit na přelomu let 2016 a 2017,“ dodal člen představenstva Vladimír Budínský.

Hlubinnou těžbou by se neměla zvýšit celková těžba. Kvalitnější uhlí z bočních svahů se bude míchat s méně výhřevnějším uhlím dobývaným povrchově. Díky hlubinné těžbě bude moci ČEZ déle zásobovat své modernizované elektrárny Tušimice a Prunéřov.