Šéf ČEZ: Uhlí bude třeba i po roce 2030

Beneš 800x600

Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš. Foto: ČEZ

Uhlí bude potřeba i po roce 2030 a to pro domácnosti i pro elektřinu. V České televizi to řekl generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš.

Za ideální stav šéf ČEZ považuje energetickou soběstačnost země, což je třeba plánovat na desítky let dopředu. “A to je to největší dilema energetiky,“ doplnil Beneš, který by byl pro prolomení limitů těžby uhlí na dole Bílina, který patří právě polostátní společnosti ČEZ. Naopak na dole ČSA, který provozuje Severní energetická, by limity neprolamoval.

Čtěte také: Šéf ČEZ vzkazuje vládě, rozhodněte o limitech

Beneš připustil, že získávání energie z uhlí není něco, co nám vydrží věky. Až mu prý bude takových 80 let, bude tomuto odvětví v zásadě odzvoněno. ČEZ s tím údajně počítá a připravuje se na to. Hodně ovšem bude záležet na tom, jaká politická rozhodnutí budou přijata.

Beneš v květnu na konferenci o změnách klimatu v Paříži uvedl, že ČEZ chce za tři desítky let zavřít všechny své elektrárny na fosilní paliva. „Naší strategií je stát se do roku 2050 společností s nulovými emisemi,“ řekl Beneš. Dodal ale, že uhelné elektrárny budou hrát v evropské energetice i v nadcházejících letech nezastupitelnou roli.

Mohlo by vás zajímat:
Beneš: ČEZ bude do 35 let bez emisí