Šéf Mibragu je v hledáčku německé policie

Těžební důl Profen společnosti Mibrag. Foto: Mibrag

Německá policie vyšetřuje šéfa hnědouhelné společnosti Mibrag Joachima Geislera. Vyšetřovatelé zatím případ blíže nekomentovali, uvedl Český rozhlas. Mibrag patří českému Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH).

„Byli jsme doktorem Geislerem informováni o probíhajícím vyšetřování, ke kterému nám dal své vysvětlení a stanovisko, že je přesvědčen, že se nedopustil nedovoleného jednání a že vyšetřování bude uzavřeno v jeho prospěch. Na tomto základě byl výkon jeho funkce pouze pozastaven a nedošlo k jeho odvolání,“ uvedl mluvčí EPH Daniel Častvaj.

Čtěte také: EPH skončí s dovozem německého uhlí do ČR

Případem se zabývají státní zastupitelství v Bochumi a v Halle. Bochumská prokuratura se zabývá okolnostmi prodeje Mibragu z roku 2009. Tehdy hnědouhelnou firmu získalo české konsorcium složené z firmy ČEZ a holdingu EPH.

Z informací MDR Sachsen-Anhalt vyplývá, že by se mohlo jednat o pozdější transformaci Mibragu. Polostátní ČEZ totiž odprodal svůj podíl holdingu EPH vedeným Danielem Křetínským v roce 2012.  Tento odprodej prošetřovala na podnět Nadačního fondu proti korupci také česká policie. ČEZ údajně prodal svůj podíl za výrazně nižší cenu, než za jakou ho kupoval. Policie v Česku však případ letos na jaře odložila.

Mohlo by vás zajímat:
Mibrag za půl roku vytěžil 8,6 milionu tun uhlí