Doba čtení:2 m, 36 s
Martin Pacovský byl předsedou představenstva Pražské plynárenské od poloviny ledna 2021. Foto: Pražská plynárenská

Dosavadní předseda představenstva Pražské plynárenské Martin Pacovský skončil ve funkci, na pondělním zasedání ho odvolala dozorčí rada společnosti. Důvodem jsou podle rady rozdílné názory na vedení a fungování podniku. Jediným akcionářem společnosti je Pražská plynárenská Holding, ovládaná hlavním městem Prahou.

Nový šéf firmy vzejde z připravovaného výběrového řízení. Pražská plynárenská o tom informovala na svém webu. Pacovský byl v čele Pražské plynárenské od ledna 2021.

Konkrétní důvody neshod zatím žádná ze stran nesdělila. Pacovský na svém účtu sociální sítě X, bývalého twitteru, bez dalších podrobností pouze uvedl, že jeho působení po „nabitých a divokých třech letech“ v Pražské plynárenské skončilo.

Ze strany členů dozorčí rady, kteří mají plně v kompetenci volbu i odvolání členů představenstva, se v posledních měsících ozývaly hlasy na rozdílné představy o fungování a směrování společnosti směrem do budoucna mezi předsedou představenstva a dozorčí radou,“ řekl předseda výboru pro energetiku zastupitelstva Jan Chabr (TOP 09).

Pacovský následně ČTK řekl, že se obě strany obecně rozcházely v názorech o dalším směřování společnosti, o čemž diskutoval s dozorčí radou delší čas. V čem konkrétně se jejich postoje lišily, specifikovat nechtěl s tím, že jde o interní věc podniku. Podle něj však nešlo o rozepře v některých konkrétních bodech, ale spíš o odlišné firemní vize.

Hrozba stávky v Austrálii zdražila plyn v Evropě

Prý pohrdal politiky

Podle zdrojů serveru Neovlivni.cz byl důvodem převedším problematický vztah Pacovského s pražskými politiky.

Od začátku to byl omyl. Řídil firmu, která patří městu, ale odmítal komunikovat s politiky. Nedržel slovo, nasliboval všechno všem a pak to nesplnil,” popsal jeden z politiků, který se osobně zasadil o Pacovského odchod.

V podstatě stejnými slovy Pacovského popisovali v rozhovorech s redakcí Neovlivní.cz politici napříč stranami. „Prostě všechny štval. Dával okatě najevo, jak politiky pohrdá. Ale v městské firmě se prostě jednáním s politiky nevyhne, notabene když je má v dozorčí radě,” uvedl další z politiků.

Co se týká vedení Pražské plynárenské, Pacovský je přesvědčený, že firmu předává v dobrém stavu a kvalitně připravenou na podzimní kampaň na tuzemském energetickém trhu. Ke svému dalšímu profesnímu působení na dotaz ČTK řekl, že poslední roky byly dost intenzivní, a proto si nyní chce spíše odpočinout. Svou další budoucnost ovšem vidí nadále v energetice.

Nákup plynových zásobníků státem má smysl i rizika

Pacovský byl předsedou představenstva Pražské plynárenské od poloviny ledna 2021. Tehdy ve funkci nahradil odvolaného Pavla Janečka. Pacovský v minulosti působil také v energetické společnosti ČEZ, kde vystřídal několik řídících pozic.

Pražská plynárenská dlouhodobě patří mezi největší tuzemské dodavatele energií. Plynem a elektřinou zásobuje asi 445.000 odběrných míst. Hlavní město vlastní plynárny přes Pražskou plynárenskou Holding, jelikož je však od roku 2014 jejich stoprocentním vlastníkem, je mezičlánek podle vedení města již zbytečný a firma se sloučí s Pražskou plynárenskou.

Pražská plynárenská v loňském roce zaznamenala zisk po zdanění 639,8 milionu korun. Meziročně si tak polepšila téměř o 19 procent. Ještě výrazněji stouply tržby společnosti, a to z předloňských 17,1 miliardy korun na 32,5 miliardy korun.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa